Autor: Adam Spáčil

Ředitel společnosti Spotify nedávno nakoupil akcie s poklesem o 55 %. Měli by ho investoři následovat?

Nálada investorů se v poslední době zhoršila a nemusíte hledat daleko, abyste zjistili proč.

Nálada investorů se v poslední době zhoršila a nemusíte hledat daleko, abyste zjistili proč. Fed se rozhodl zvýšit úrokové sazby, aby zkrotil inflaci, a ekonomické dopady spojené s válkou mezi Ruskem a Ukrajinou nadále negativně ovlivňují podniky po celém světě. Nejzranitelnější byly technologické akcie, protože investoři míří k odchodu a hledají ochranu v hodnotově orientovaných společnostech a bezpečnějších aktivech.

Od začátku roku se index Nasdaq Composite propadl o 28 %. Vzhledem k výraznému poklesu technologických akcií z historických maxim však investorům zbývají slibné nákupní příležitosti - alespoň si to myslí chytří investoři. Generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Spotify Technology Daniel Ek nakoupil na začátku května akcie v hodnotě 50 milionů dolarů a ujistil investory, že "nejlepší dny má společnost před sebou". Ek, který je lídrem na masivním sekulárním růstovém trhu, zjevně věří, že růstový příběh jeho společnosti ještě zdaleka neskončil.

Měli by investoři naskočit na palubu právě teď, když se lídr v oblasti streamování hudby od začátku roku propadl o 55 %?

Odolné 1. čtvrtletí

Výkonnost společnosti Spotify na začátku roku 2022 jistě není důvodem pokračujícího propadu ceny jejích akcií. Celkové tržby meziročně vzrostly o 24 % na 2,66 miliardy eur a zředěný zisk na akcii skončil v zelených číslech na úrovni 0,21 eura, což je pozoruhodný skok oproti záporným 0,25 eura ve stejném čtvrtletí před rokem.

Celkový počet aktivních uživatelů (MAU) vzrostl o 19 % na 422 milionů a počet prémiových předplatitelů se zvýšil o 15 % na 182 milionů. Pro celý fiskální rok 2022 vedení očekává, že celkový počet uživatelů MAU dosáhne 428 milionů a počet prémiových předplatitelů 187 milionů. Investoři by měli být s výsledky společnosti Spotify za 1. čtvrtletí velmi spokojeni poté, co byli svědky toho, jak se v poslední době dařilo mnoha technologickým společnostem.

Nevypadá to, že by růst společnosti byl u konce - předpokládá se, že celosvětový trh se streamováním hudby bude do roku 2030 generovat roční tržby ve výši 103 miliard dolarů, což od roku 2021 znamená 15% roční míru růstu (CAGR). V současnosti Spotify vládne téměř třetině globálního odvětví streamování hudby a může se pochlubit tržním podílem 31 %. To je více než dvojnásobek podílu společnosti Apple Music, která je v současnosti na druhém místě na trhu.

Pokud si Spotify do roku 2030 udrží čtvrtinový podíl na celosvětovém trhu, dosáhne ročních tržeb ve výši 25,77 miliardy dolarů, což představuje 134% nárůst oproti roku 2021. A s 2,72 miliardy eur v hotovosti a peněžních ekvivalentech, což je více než celkový dlouhodobý dluh, má hudební streamovací moloch dobrou pozici pro další růst v následujících letech.

Nehledě na to, že akcie se v současné době obchodují na historicky nejnižší hodnotě. Spotify má v současné době násobek ceny k prodejům nižší než 2, což investorům signalizuje, že nyní může být optimální čas na nákup akcií.

Spotify dnes rozhodně láká

I když je důležité vždy provádět vlastní hloubkovou kontrolu, je třeba něco říci o tom, že generální ředitel a zakladatel koupí akcie společnosti v hodnotě 50 milionů dolarů. Zasvěcené osoby mohou prodávat akcie z několika důvodů, ale obvykle nakupují pouze z jednoho: Myslí si, že akcie jsou podhodnocené a že v budoucnu porostou. Vzhledem k prokázané odolnosti společnosti Spotify v prvním čtvrtletí a jejímu vynikajícímu postavení na trhu ve spojení s rekordně nízkým oceněním by nebylo nerozumné zvážit nákup akcií na stávajících úrovních.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články