Autor: Radka Guzi

Ropa dosáhla sedmiletého maxima, když útok Houthiů na SAE otřásl regionálním napětím

Spojené arabské emiráty slíbily odvetu proti húsijským bojovníkům za pondělní smrtící útok na jejich hlavní město Abú Zabí, při kterém zahynuli tři lidé. Mezinárodní referenční ropa Brent se v úterý v 11:00 v Abú Dhabí obchodovala za 87,75 USD, což je nejvyšší úroveň od roku 2014.

Spojené arabské emiráty slíbily odvetu proti húsijským bojovníkům za pondělní smrtící útok na jejich hlavní město Abú Zabí, při kterém zahynuli tři lidé. Mezinárodní referenční ropa Brent se v úterý v 11:00 v Abú Dhabí obchodovala za 87,75 USD, což je nejvyšší úroveň od roku 2014.

Spojené arabské emiráty jsou sedmým největším světovým producentem ropy, těží něco přes 4 miliony barelů denně.

Spojené arabské emiráty slíbily, že přijmou odvetu proti bojovníkům Houthi za pondělní smrtelný útok na jejich hlavní město Abu Dhabi, při kterém zahynuli tři lidé, protože nové napětí v regionu pomohlo vytlačit ceny ropy na nejvyšší úroveň za posledních sedm let.

„Odsuzujeme dnešní útočení milicí Houthi na civilní oblasti a zařízení na půdě Spojených arabských emirátů,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí Spojených arabských emirátů v prohlášení po útocích. „Opakujeme, že ti, kdo jsou odpovědní za toto nezákonné zacílení na naši zemi, budou pohnáni k odpovědnosti.“

Ministerstvo dodalo, že SAE si „vyhrazují právo reagovat na tyto teroristické útoky a eskalaci zločinu“.

Mezinárodní benchmarkové futures ropy Brent v úterý ráno vzrostly o 1,6 % na 87,89 USD za barel, zatímco americké futures na West Texas Intermediate vyskočily o více než 2 % a dosáhly 85,56 USD během ranních obchodů. Oba ropné kontrakty zaznamenaly nejvyšší úroveň od října 2014 po pondělním utlumeném obchodním dni, kdy byly americké trhy zavřené kvůli státnímu svátku.

Energetičtí analytici připisují vzestupný růst ropy v posledních týdnech známkám napětí na trhu a přetrvávajícím obavám z ruské invaze na Ukrajinu. Rostoucí hrozba dalšího zhoršení bezpečnostního klimatu na Blízkém východě poskytla další podporu cenám ropy, což některé přimělo předpovídat návrat k trojciferným hodnotám.

Nejvýznamnější útok na SAE

Jemenští povstalci Houthi se přihlásili k odpovědnosti za útok, který se odehrál v pondělí ráno a způsobil požáry, které vyústily ve tři výbuchy ropných tankerů poblíž skladovacích zařízení státní ropné společnosti ADNOC. Požáry začaly v průmyslové oblasti Musaffah a na staveništi poblíž mezinárodního letiště v Abú Zabí v hlavním městě Spojených arabských emirátů, uvedla policie v Abú Zabí v prohlášení a dodala, že věří, že útok provedly drony.

V důsledku útoků zemřel jeden Pákistánec a dva indičtí občané. Šest dalších lidí bylo zraněno a léčí se s lehkými a středně těžkými zraněními, uvedly v pondělí úřady.

Útoky rebelů Húsíů, s nimiž SAE válčí v Jemenu od doby, kdy koalice vedená Saúdskou Arábií začala bombardovat zemi v roce 2015, jsou v Saúdské Arábii běžné, ale jedná se o nejvýznamnější úder Húsíů v SAE. první v zemi od roku 2018.

Spojené arabské emiráty se v roce 2019 z velké části stáhly z jemenského konfliktu, ale nadále podporují síly v zemi bojující proti Húsíům, kteří dostávají finanční a vojenskou podporu od Íránu.

Spojené arabské emiráty jsou třetím největším členem OPEC produkujícím ropu a ADNOC, Abu Dhabi National Oil Company, kontroluje ropné operace v Abu Dhabi, kde se nachází drtivá většina státní ropy. Spojené arabské emiráty jsou sedmým největším světovým producentem ropy, těží něco přes 4 miliony barelů denně.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články