Autor: Adam Spáčil

Rostoucí americký dolar donutí Fed odklonit se od zvyšování úrokových sazeb, ale to nebude stačit k tomu, aby zabránil recesi zisků, tvrdí Morgan Stanley

Zdá se být stále pravděpodobnější, že Federální rezervní systém upustí od své současné jestřábí měnové politiky, protože globální dolarová likvidita se nyní nachází v "nebezpečné zóně, kde se dějí špatné věci", uvedl v pondělní poznámce Mike Wilson z Morgan Stanley.

Zdá se být stále pravděpodobnější, že Federální rezervní systém upustí od své současné jestřábí měnové politiky, protože globální dolarová likvidita se nyní nachází v "nebezpečné zóně, kde se dějí špatné věci", uvedl v pondělní poznámce Mike Wilson z Morgan Stanley.

Stejně jako musela minulý týden zasáhnout Bank of England nákupem dlouhodobých dluhopisů, aby zastavila prudký růst výnosů zlaťáků, bude muset podobným způsobem pravděpodobně zasáhnout i Fed, ať už to bude znamenat pauzu ve zvyšování sazeb, nebo úplné kvantitativní uvolňování.

"První otázka, kterou je třeba si položit, je, kdy se americký dolar stane problémem USA? To nikdo neví, ale další cenové akce, jaké zažíváme, nakonec přimějí Fed k ústupu," řekl Wilson.

Podotkl však, že investoři by neměli do případného obratu Fedu vkládat příliš velké naděje. To proto, že recese zisků je na spadnutí a potenciální pokles akciového trhu v důsledku výrazného poklesu zisků by pravděpodobně převážil nad potenciálním růstem v důsledku otočení Fedu.

Podle Wilsona bude pokles zisků způsoben několika makro riziky, se kterými se společnosti musely v posledních měsících vyrovnávat, včetně prudkého růstu amerického dolaru, vyšších úrokových sazeb a slabosti evropské ekonomiky.

"Domníváme se, že nejistota, kterou tyto faktory podporují, povede ke stahování směrnic i ke snižování směrnic, což je obojí protivětrem pro odhady budoucích zisků," řekl Wilson. A pokles očekávaných zisků by mohl být velký, protože od poloviny června zatím odhady budoucích zisků klesly jen o 1 %.

"Pokles zisku na akcii za příštích dvanáct měsíců trvá u indexu S&P 500 dlouho, protože jde o velmi kvalitní, diverzifikovaný index a společnosti nerady házejí ručník do ringu, dokud nemusí. Zdá se, že stále více společností se dostává do bodu, kdy už s tím nemohou bojovat," vysvětlil.

Wilson by si přál, aby forwardové odhady EPS indexu S&P 500 klesly na 225 USD nebo níže, a to v kombinaci buď s rostoucí rizikovou prémií akcií, nebo s klesajícími indexy ISM PMI, než získá jistotu, že na akciovém trhu bylo dosaženo udržitelného minima. Výhledový odhad zisku na akcii pro index S&P 500 je v současné době 237 USD.

"Sečteno a podtrženo, při absenci obratu Fedu akcie pravděpodobně zamíří níže. Naopak otočení Fedu nebo jeho očekávání může vést k prudké rally, zejména proto, že jsme tak přeprodaní... Jen mějte na paměti, že světlo na konci tunelu, které byste v takovém případě mohli spatřit, je ve skutečnosti nákladní vlak přicházející recese zisků, který Fed v tuto chvíli nemůže zastavit," uzavřel Wilson.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články