Ruská centrální banka tvrdí, že cíle v oblasti těžby ropy, které navrhlo ruské ministerstvo financí, jsou příliš optimistické.

Ruská centrální banka uvedla, že nové cíle v oblasti těžby ropy navržené ministerstvem financí jsou příliš optimistické, a dodala, že země pravděpodobně nedosáhne plánovaných cen a cílů v oblasti těžby v novém návrhu rozpočtu.

Ruská centrální banka uvedla, že nové cíle v oblasti těžby ropy navržené ministerstvem financí jsou příliš optimistické, a dodala, že země pravděpodobně nedosáhne plánovaných cen a cílů v oblasti těžby v novém návrhu rozpočtu.

Nový rozpočet, který byl původně navržen v červenci, stanovuje cenu ruské ropy Urals na 60 dolarů za barel a těžbu ve výši 9,5 milionu barelů denně.

To je o 20 dolarů méně než cena, za kterou se Urals v současnosti obchoduje a která se pohybuje kolem 80 dolarů za barel. Zachovává však podobnou produkci jako minulý měsíc, protože Rusko v červenci těžilo téměř 10 milionů barelů ropy denně.

Centrální bankéři se však domnívají, že Rusko pravděpodobně nedosáhne nového cenového cíle ani neudrží tuto úroveň těžby, a varují, že tyto cíle by mohly být "příliš optimistické" vzhledem k základům ruského energetického trhu v současné době, uvedla jako první agentura Reuters.

"Základní cena ropy a produkce ropy se nám v nové úpravě rozpočtových pravidel zdají být příliš vysoké," uvedla podle agentury Reuters centrální banka v pátečním sdělení.

Konečnou verzi rozpočtu ještě neschválil prezident Putin, který má konečné slovo.

Tento pesimismus se shoduje s dalšími nedávnými prognózami. Zpráva společnosti Rystad Energy odhaduje, že produkce ropy v Rusku klesne o více než milion barelů denně, protože letní poptávka přejde do podzimní sezóny, a asijští dovozci - kteří v souvislosti se západními sankcemi brzdí poptávku po ruské ropě - si podle očekávání rovněž neudrží svůj apetit po ruské ropě po celý rok. Indie a Čína začaly snižovat svou spotřebu ruské ropy, a to především kvůli příznivějším cenám od jiných dodavatelů.

To bude mít za následek snížení cen ruské ropy - překvapivý obrat oproti tomu, co bylo vidět na začátku letošního roku, kdy prudký růst poptávky po ruské ropě v souvislosti se západními sankcemi umožnil zemi oživit válku proti Ukrajině. Podle dřívějších údajů vydělalo Rusko během prvních tří měsíců invaze jen na prodeji energetických produktů Číně a Indii 24 miliard dolarů.

To se však může změnit, protože špatné vyhlídky do budoucna pro ropu mohou znamenat pro moskevskou ekonomiku ekonomický úder, nebo dokonce hospodářskou depresi.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články