Autor: Adam Spáčil

Ruská centrální banka uzavřela burzu a nařídila makléřům, aby zablokovali zahraniční prodeje, protože ztráty rostou

Ruská centrální banka v pondělí uzavřela burzu ve snaze zastavit očekávaný prudký pokles poté, co západní země o víkendu zavedly ochromující finanční sankce.

Ruská centrální banka v pondělí uzavřela burzu ve snaze zastavit očekávaný prudký pokles poté, co západní země o víkendu zavedly ochromující finanční sankce.

Akciový trh v zemi již minulý týden zaznamenal ničivý propad o 50 % v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Aby se ještě více snížil pokles jejího akciového trhu po jeho opětovném otevření, dala centrální banka země makléřům pokyn, aby neprováděli příkazy k prodeji ruských akcií od zahraničních investorů, uvedla jako první agentura Reuters.

Přestože byl ruský akciový trh v pondělí uzavřen, několik akcií ruských společností, které se obchodují na burzách po celém světě, utrpělo značné ztráty, což signalizuje očekávaný propad na burze v zemi po jejím opětovném otevření.

Akcie největší ruské banky Sberbank se v pondělí propadly až o 77 %. Banka je kótována na londýnské burze. K poklesu došlo v době, kdy se ruský rubl propadl na rekordní minimum a kdy vyloučení Ruska z měnového systému SWIFT západními zeměmi výrazně poškodilo ruské finanční instituce.

Akcie společnosti Yandex se v pondělí v předobchodní fázi propadly přibližně o 21 %. Tento v Rusku populární vyhledávač se obchoduje na burze Nasdaq. Akcie ruského ropného gigantu Rosněfť se mezitím propadly o 40 %. Společnost BP oznámila, že se zbaví svého 20% podílu ve společnosti Rosněfť, a uvedla, že její partnerství "prostě nemůže pokračovat" po ruském útoku na Ukrajinu.

Dva zdroje z finančního trhu agentuře Reuters sdělily, že ruská centrální banka přijala opatření "v souvislosti se současnou krizí na finančním trhu a s cílem zajistit ochranu práv a oprávněných zájmů investorů na finančních trzích".

Kromě uzavření akciového trhu a omezení prodeje zahraničním investorům Rusko minulý týden dočasně zakázalo prodej ruských cenných papírů nakrátko. To vše se děje v době, kdy rostou obavy z ekonomické nejistoty Ruska v důsledku jeho útoku proti Ukrajině.

Ve snaze zabránit totálnímu kolapsu ruského rublu centrální banka více než zdvojnásobila úrokové sazby na 20 %. Zda některý z těchto kroků omezí pokračující pokles akciového trhu a finančních institucí v zemi, se teprve uvidí.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články