Ceny dřeva v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu nadále prudce rostou a obchodníci mohou brzy zaznamenat ještě větší cenové výkyvy.
Od začátku pandemie zažívají futures kontrakty divokou jízdu a loni v květnu se vyšplhaly na rekordní hodnotu 1711 dolarů za tisíc deskových stop. Po propadu na jaře a v létě se nyní odrážejí ode dna a nový impuls jim poskytla válka v Rusku. Od chvíle, kdy Vladimir Putin nařídil vstup vojsk na Ukrajinu, ceny vyskočily o 14 % na 1 452 USD, což je řadí jen 15 % pod historické maximum.
Válka na Ukrajině "jen zhoršila situaci" řekl David Russell, viceprezident pro tržní informace v online brokerské společnosti TradeStation. "Vzhledem k býčímu trhu s komoditami, jako je ropa a mnoho kovů, který pozorujeme, to jen dodává další podporu něčemu, jako je dřevo."
Západní sankce v reakci na invazi zasáhly ruskou ekonomiku a politický tlak se stupňuje. Americká poslankyně Victoria Spartzová, republikánská zákonodárkyně z Indiany narozená na Ukrajině, řekla televizi Fox Business, že Západ by se měl zaměřit na ruské trhy se dřevem a energií, aby zastavil jeho útoky.
Takové sankce by mohly dále otřást cenami dřeva. Rusko je největším vývozcem dřeva na světě a jeho vývoz lesních produktů měl v loňském roce hodnotu více než 12 miliard dolarů, uvedl odborný časopis Canadian Forest Industries, který citoval údaje časopisu Wood Resource Quarterly.
Již před začátkem války byly ceny dřeva nestabilní. V lednu klesly o 15 %. Od 1. února vzrostly o 55 %. Těsně předtím, než Rusko 24. února zahájilo útoky na Ukrajinu, zpráva deníku Wall Street Journal zaznamenala, že ceny předních futures kontraktů na dřevo byly tak divoké, že v 25 z 35 obchodních seancí tohoto roku skončily na denních limitech.
A od pondělí budou mít cenové výkyvy větší prostor. Provozovatel burzy CME Group od 7. března rozšiřuje denní limity pro obchodování se dřevem o 90 %. To znamená, že maximální denní pohyb nahoru nebo dolů bude činit 57 USD za tisíc deskových stop.
Deeskalace rusko-ukrajinské války také nemusí přinést velkou úlevu cenám, protože na jejich růst působí několik faktorů. Nedostatek bytů v USA a pokračující důraz na zlepšování bydlení udržují vysokou poptávku. A záplavy v klíčovém dřevařském centru v Britské Kolumbii v loňském roce způsobily, že distribuce byla přerušena a dodavatelské řetězce omezeny.
I tak by ale skutečnost, že ceny dřeva zůstávají pod historickými maximy v době geopolitické krize, mohla signalizovat přechod k "rovnováze", uvedl Russell.
"Myslím, že skutečný prudký nárůst, který jsme viděli u dřeva, již nastal," řekl.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com