Autor: Adam Spáčil

Ruské železnice se staly první společností, která oficiálně neplní své závazky, protože západní sankce zablokovaly finanční systém

Světový finanční výbor rozhodl, že Ruské železnice se dostaly do platební neschopnosti poté, co společnost nezaplatila úroky z dluhopisů v hodnotě 268 milionů dolarů kvůli západním sankcím, které Rusku znemožnily přístup do světového finančního systému.

Světový finanční výbor rozhodl, že Ruské železnice se dostaly do platební neschopnosti poté, co společnost nezaplatila úroky z dluhopisů v hodnotě 268 milionů dolarů kvůli západním sankcím, které Rusku znemožnily přístup do světového finančního systému.

Evropská sekce Výboru pro určování úvěrových derivátů v pondělí rozhodla, že státní společnost nezaplatila úroky z dluhopisů splatných 14. března.

Ruské železnice se tak staly prvním oficiálním podnikem, který v zemi neplní své závazky od invaze na Ukrajinu, která začala koncem února.

CDDC je výbor finančních institucí, který se schází, aby rozhodl, zda společnost nesplácí své závazky. Rozhodnutí výboru je klíčovým krokem k tomu, aby investoři do swapů úvěrového selhání - smluv, které fungují jako pojištění proti selhání - mohli obdržet výplaty.

Navzdory tomuto rozhodnutí Ruské železnice v úterním prohlášení tvrdily, že své závazky z dluhopisů ve švýcarských francích v hodnotě 268 milionů dolarů splnily, protože se snažily zaplatit, ale kvůli sankcím byly zablokovány, uvedla agentura Bloomberg.

Schopnost ruských společností a vlády splácet své dluhy v cizí měně byla vážně omezena západními sankcemi, které byly zavedeny po invazi Vladimira Putina na Ukrajinu 24. února.

USA a jejich spojenci zmrazili centrální bance většinu z jejích zhruba 600 miliard dolarů devizových rezerv a přímo sankcionovali společnosti, včetně ruských železnic.

Minulý týden americké ministerstvo financí zablokovalo vládě možnost provádět platby dolarového dluhu prostřednictvím účtů v amerických bankách, čímž dále zmrazilo finanční vztahy obou zemí.

Goldman Sachs, Bank of America a Deutsche Bank byly mezi institucemi, které hlasovaly "ano" pro návrh, aby Ruské železnice nesplácely své dluhy, jak vyplývá z dokumentů CDDC.

Ruské železnice v březnu ve švýcarských dokumentech uvedly, že se pokoušely platby provést, ale byly zablokovány z důvodu "dodržování právních a regulačních povinností v rámci korespondenční bankovní sítě".

Podobná debata se vede o tom, zda se ruská vláda dostala do platební neschopnosti poté, co se minulý týden pokusila uhradit 650 miliard dolarů ze dvou dolarových dluhopisů, ale americké ministerstvo financí jí v tom zabránilo.

CDDC byl požádán, aby rozhodl, zda je nyní ruská vláda sama v platební neschopnosti. Rusku stále zbývá 22 dní z 30denní lhůty na zaplacení v dolarech, ačkoli ratingová agentura S&P uvedla, že takový výsledek je nepravděpodobný.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články