Autor: Filip Kejval

Rusko má menší zisky z ropy, přestože dodává více ropy, protože odběratelé v Asii dostávají obrovské slevy

Vývoz ropy z Ruska se vyšplhal na šestitýdenní maximum, ale válčící země má menší zisky, protože kupci v Asii ropu shánějí se slevou.

Vývoz ropy z Ruska se vyšplhal na šestitýdenní maximum, ale válčící země má menší zisky, protože kupci v Asii ropu shánějí se slevou.

Podle údajů agentury Bloomberg vzrostly námořní dodávky ropy v týdnu před 3. červnem na nejvyšší úroveň od dubna. Celkové příjmy však podle zprávy klesly o 9 milionů USD, tj. přibližně o 5 %, což odráží nižší sazbu za barel.

Podle agentury Bloomberg se v týdnu před 3. červnem zvýšil celkový objem přepravy z Ruska, když ruská plavidla přepravila v průměru 3,94 milionu barelů denně, což je přibližně 10% nárůst ve srovnání s týdnem končícím 27. května.

Podle údajů agentury Bloomberg se vývozní clo snížilo přibližně o 10 % z dubnových 8,30 USD za barel na květnových 6,81 USD za barel, protože Moskva byla nucena nabízet zlevněné barely kupcům v Asii, protože západní země zavedly sankce.

Zejména Indie zvýšila nákup ruské ropy. Podle údajů agentury Bloomberg se v průběhu května do indických přístavů dostalo přibližně 660 000 barelů ruské ropy denně, zatímco v dubnu to bylo 270 000 barelů.

Podle nové dohody by Indie mohla dovážet ještě více ruské ropy, protože státní rafinerie chtějí získat slevy přímo od společnosti Rosneft PJSC.

Rusko zároveň od začátku války na Ukrajině stále častěji označuje náklad jako "místo určení neznámé", aby před obezřetnými kupci zamlžilo původ dodávek.

Před 3. červnem se zvýšil počet tankerů vyplouvajících z ruských přístavů s označením neznámého místa určení.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články