Autor: Filip Kejval

Rusko nabízí asijským odběratelům slevu až 30 %, protože G7 prosazuje cenový strop

Rusko jedná s několika asijskými zeměmi o potenciálních dlouhodobých kontraktech na ropu s výraznými slevami, uvedl ve středu pro agenturu Bloomberg západní představitel.

Rusko jedná s několika asijskými zeměmi o potenciálních dlouhodobých kontraktech na ropu s výraznými slevami, uvedl ve středu pro agenturu Bloomberg západní představitel.

Podle zprávy by slevy mohly činit až 30 % a mohly by znamenat, že Moskva se snaží čelit probíhajícím diskusím USA a skupiny sedmi zemí o omezení cen ruské ropy.

Rozhovory Ruska s asijskými odběrateli mohou navíc odrážet snahu zajistit si více odběratelů, protože Evropa se jeho dodávkám vyhýbá.

Rusko nabídlo Indonésii prodej ropy, která je "o 30 % nižší než cena na mezinárodním trhu", uvedl indonéský ministr cestovního ruchu Sandiaga Uno v komentáři na Instagramu. Poznamenal však, že přetrvávají obavy z hrozících potenciálních sankcí ze strany USA.

Zákaz Evropské unie na dovoz ruské ropy po moři má začít platit 5. prosince. Obavy, že by mohl způsobit prudký nárůst cen a zvýšit zisky Ruska, však vedly k výzvám k udělení výjimky ze zákazu, která by umožnila zachovat tok ropy, ale omezit její cenu.

Zatím se pro ni výslovně vyslovilo jen málo asijských zemí a zdroje agentuře Bloomberg sdělily, že Indie nadále váhá, zda se k systému cenových stropů připojit, protože by to mohlo způsobit, že Rusko bude místo toho prodávat levnou ropu jiným odběratelům.

Mezitím společnost Rystad Energy předpověděla, že ruská produkce ropy brzy klesne o více než milion barelů denně, což je důsledkem nižší poptávky v Asii a hrozícího zákazu ze strany EU.

"Rusko zatím prokázalo vysokou odolnost vůči bezprecedentnímu tlaku ze strany Evropy a USA - to nejhorší však teprve přijde," uvedla v úterý výzkumná společnost. "Domácí spotřeba pomohla zaplnit mezeru během sezóny nejvyšší poptávky, ale zámořská poptávka po ruských směsích se snížila, což věští problémy do budoucna."

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články