Autor: Filip Kejval

Rusko začíná "připravovat svou společnost" na jaderný útok, říká Zelenskyj, ale dodává, že Putin "na to není připraven"

Ruská vláda připravuje půdu pro použití jaderných zbraní, prohlásil v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a dodal, že si nemyslí, že by bylo rozhodnuto o použití těchto zbraní, ale že i když se o tom mluví, je to "nebezpečné".

Ruská vláda připravuje půdu pro použití jaderných zbraní, prohlásil v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a dodal, že si nemyslí, že by bylo rozhodnuto o použití těchto zbraní, ale že i když se o tom mluví, je to "nebezpečné".

V rozhovoru s BBC Zelenskyj řekl, že Rusko začalo "připravovat svou společnost" na jaderný úder na Ukrajině, kde se ruské síly stahují po ukrajinské protiofenzívě, při níž země znovu získala území, které před týdnem anektovala Moskva. Zelenskyj k vyhlídce na jadernou válku dodal: "To je velmi nebezpečné."

Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně pohrozil použitím jaderných zbraní a nedávno prohlásil, že USA svržením atomových bomb za druhé světové války vytvořily "precedens". Přestože jejich použití analytici stále považují za mimořádně nepravděpodobné, západní představitelé berou hrozby vážně a sledují, zda se Rusko nepřipravuje na použití menší taktické jaderné zbraně na bojišti - tato možnost je podle expertů "mimořádně" znepokojivá.

Americký prezident Joe Biden podobně prohlásil, že věří, že Putin si z takových hrozeb "nedělá legraci".

Zelenskyj sice poznamenal, že takové obavy sdílí, ale zároveň uvedl, že není důvod být fatalistický ohledně ruské hrozby, která má přimět západní země, aby si dvakrát rozmyslely, zda podpoří Ukrajinu.

"Nejsou připraveni to udělat, použít to. Ale začínají komunikovat. Nevědí, zda ji použijí, nebo nepoužijí," řekl a dodal: "Myslím, že je nebezpečné o tom vůbec mluvit."

Zelenskyj řekl, že Rusko již ohrožuje svět svými akcemi v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně, kterou obsadilo na začátku března. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii minulý měsíc prohlásil, že situace v elektrárně je "neudržitelná", a dodal: "Jsme jen krůček od jaderné havárie." Tato patová situace vyvolala obavy z další černobylské katastrofy, havárie jaderného reaktoru v roce 1986, která rozšířila nebezpečnou radiaci po celé Evropě.

Ukrajinský prezident vyzval své spojence, aby na Rusko uvalili další sankce, které by odradily od jakéhokoli jaderného nátlaku.

"Svět může naléhavě zastavit jednání ruských okupantů," řekl. "Svět může v takových případech zavést balíček sankcí a udělat vše pro to, aby jaderné elektrárny opustili."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články