Autor: Adam Spáčil

Rusko zakáže západním společnostem odchod z investic, zatímco BP a další společnosti se vrhají ke dveřím

Rusko plánuje dočasně zablokovat západním společnostem jejich investice v zemi, protože vláda posiluje obranu své problematické ekonomiky a společnost BP a další se snaží přerušit své vazby.

Rusko plánuje dočasně zablokovat západním společnostem jejich investice v zemi, protože vláda posiluje obranu své problematické ekonomiky a společnost BP a další se snaží přerušit své vazby.

Premiér Michail Mišustin na úterním zasedání vlády uvedl, že Moskva připravuje prezidentský dekret, který by dočasně omezil možnost zahraničních investorů prodávat ruská aktiva.

Tento krok přišel poté, co USA a jejich spojenci uvalily nové přísné sankce na ruské banky a centrální banku, které zvýšily tlak na finanční systém země a na západní společnosti s vazbami na Rusko.

"V současné situaci sankcí jsou zahraniční podnikatelé nuceni pracovat nikoli na základě ekonomických zájmů, ale pod politickým tlakem," řekl Mišustin podle překladu agentury Bloomberg. Další podrobnosti o dočasném zákazu neuvedl.

Poté, co Rusko minulý čtvrtek napadlo Ukrajinu a rozpoutalo nejkrvavější válku v Evropě od roku 1945, západní společnosti spěchají k odchodu.

Společnost BP se chystá prodat svůj téměř 20% podíl ve společnosti Rosněfť, čímž by mohla utrpět ztrátu ve výši 25 miliard dolarů. Další ropný gigant Shell a norská státní energetická společnost Equinor rovněž oznámily, že opustí společné podniky v Rusku. Francouzská společnost TotalEnergies uvedla, že již nebude poskytovat kapitál na nové projekty v Rusku, jak uvedl na Twitteru generální ředitel Patrick Pouyanne. Od úterního rána nebylo jasné, jaký dopad bude mít ruský krok na tyto společnosti.

Hlavní poskytovatel finančních indexů MSCI uvedl, že zvažuje vyřazení ruských aktiv ze svých srovnávacích indexů, což by mohlo snížit objem investic do této země.

Situaci však investorům dále komplikují plány Ruska na dočasné zablokování prodeje aktiv.

Rozhodnutí USA a jejich spojenců odříznout některé ruské banky od globálního systému platebních zpráv SWIFT již vyvolalo obavy, že prodej Ruských aktiv bude velmi obtížný.

Kromě toho byla v pondělí a v úterý uzavřena moskevská burza, protože úřady se snaží omezit finanční škody. Minulý týden se burza v zemi propadla během jednoho dne až o 50 %.

Ruská aktiva kótovaná v Londýně byla v posledních dnech rozprášena. Největší ruská banka Sberbank se v pondělí v Londýně propadla až o 77 % a od začátku roku se v úterý propadla o více než 94 %. Akcie energetické společnosti Gazprom v Londýně se za stejné období propadly o více než 70 %.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články