Autor: Filip Kejval

Rusko zastavilo tok zemního plynu plynovodem Nord Stream 1, čímž zesílilo tlak na Evropu v její energetické krizi

Rusko ve středu zastavilo tok zemního plynu plynovodem Nord Stream 1, čímž rozdmýchalo energetickou krizi v Evropě, protože se ohradilo proti západním sankcím kvůli válce na Ukrajině.

Rusko ve středu zastavilo tok zemního plynu plynovodem Nord Stream 1, čímž rozdmýchalo energetickou krizi v Evropě, protože se ohradilo proti západním sankcím kvůli válce na Ukrajině.

Státní energetický gigant Gazprom již dříve v srpnu varoval, že plynovod, kterým proudí plyn z Ruska do Německa, bude kvůli plánované údržbě na tři dny uzavřen. Podle údajů o průtocích ze vstupních bodů pro připojení Nord Stream 1 k německé plynárenské síti, které citovala agentura Reuters, odstávka začala. Očekává se, že provoz bude obnoven v sobotu.

Moskva letos přiškrtila dodávky plynu do Evropy prostřednictvím tohoto plynovodu a využívá závislosti kontinentu na ruském plynu ve svůj prospěch. Podle Mezinárodní agentury pro energii Evropa v roce 2021 dovážela z Ruska přibližně 45 % zemního plynu.

Gazprom již dříve snížil kapacitu plynovodu Nord Stream 1 na 40 % a poté na 20 % s tím, že čeká na dodávku opravené turbíny.

Snížení dodávek způsobilo prudký nárůst evropských cen plynu, přičemž referenční nizozemské futures na TTF vzrostly od začátku června o více než 200 % a zhruba o 1 000 % více než před rokem. V pondělí a v úterý se propadly díky zprávám, že Evropa předstihla cíle v oblasti zimních zásobníků plynu, ale při poslední kontrole ve středu vzrostly o zhruba 7 % na něco málo přes 283 eur (283 USD).

Evropští představitelé obvinili Rusko, že se pomocí dodávek zemního plynu snaží vyvolat na kontinentu hospodářskou krizi, protože se snaží vrátit úder západním sankcím uvaleným po únorové invazi na Ukrajinu.

"Je zcela zřejmé, že Rusko používá plyn jako válečnou zbraň, a my se musíme připravit na nejhorší možný scénář úplného přerušení dodávek," uvedla v úterý francouzská ministryně pro transformaci energetiky Agnes Pannier-Runacherová.

Rostoucí ceny energií přispěly ke krizi životních nákladů v Evropě. V srpnu byla v Německu zaznamenána nejvyšší inflace za poslední půlstoletí a ve Velké Británii se inflace poprvé po 40 letech dostala na dvoucifernou hodnotu.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články