Autor: Adam Spáčil

Rusové se snaží vybrat si v bankomatech americké dolary, protože rubl se kvůli rozsáhlým západním sankcím dostal na rekordní minimum

Rusové stojí dlouhé fronty na výběr cizí měny z bankomatů, protože západní sankce poslaly rubl na rekordní minimum vůči americkému dolaru.

Rusové stojí dlouhé fronty na výběr cizí měny z bankomatů, protože západní sankce poslaly rubl na rekordní minimum vůči americkému dolaru.

V pondělí se ruský rubl vůči zelené bankovce propadl o téměř 30 % a podle agentury Reuters klesl až na 119 centů vůči dolaru.

K poklesu došlo poté, co Evropská komise v sobotu oznámila, že západní spojenci uvalí restriktivní opatření na devizové rezervy ruské centrální banky v hodnotě 630 miliard dolarů. Opatření "ochromí aktiva ruské centrální banky", "zmrazí její transakce" a "znemožní centrální bance likvidaci jejích aktiv", napsala na Twitteru předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.

Západní země zesílily hospodářskou izolaci Ruska, včetně vyřazení vybraných bank z bankovního systému SWIFT.

Podle agentury Bloomberg tyto kroky vyděsily mnoho Rusů, kteří stahují americké dolary s více než 30% prémií oproti pátečnímu závěru trhu.

"Stál jsem hodinu ve frontě, ale cizí měna je všude pryč, jen rubly," řekl agentuře Bloomberg osmadvacetiletý programátor Vladimir. Odmítl uvést své příjmení.

Rusové se také obávají, že jejich bankovní karty přestanou fungovat a že banky mohou omezit výběry hotovosti, uvedla agentura Reuters. "Od čtvrtka všichni běhají od bankomatu k bankomatu, aby získali hotovost. Někteří mají štěstí, jiní ne," řekl listu jeden z obyvatel Petrohradu.

Ruská centrální banka vyzývá ke klidu a v nedělním prohlášení uvádí, že má "nezbytné zdroje a nástroje k udržení finanční stability a zajištění kontinuity fungování finančního sektoru".

Největší ruská státní banka Sberbank v pátek v tiskové zprávě uvedla, že funguje normálně a že klienti budou mít i nadále přístup ke svým finančním prostředkům a budou je moci směnit za cizí měny.

Evropská centrální banka však v pondělí uvedla, že Sberbank Europe - plně vlastněná dceřiná společnost ruské Sberbank - je spolu se svými chorvatskými a slovinskými jednotkami "v úpadku nebo pravděpodobně v úpadku" kvůli značnému odlivu vkladů. "To vedlo ke zhoršení její likvidity ", uvedla ECB ve svém prohlášení.

Rubl bude pravděpodobně i nadále pod tlakem.

"Nejdůležitější je, že Západ zmrazuje rezervy centrální banky," napsal na Twitteru bývalý ruský premiér Michail Kasjanov, jak ho přeložila agentura Reuters. "Není čím rubl podpořit. Zapnou tiskařský lis. Hyperinflace a katastrofa pro ekonomiku nejsou daleko."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články