Autor: Adam Spáčil

Růst čínského HDP ve druhém čtvrtletí zaostal za očekáváním

PEKING - Čína ve druhém čtvrtletí zaznamenala oproti předchozímu roku růst HDP o 0,4 %, čímž zaostala za očekáváním, protože se ekonomika snažila zbavit dopadu kontrolních opatření Covid.

PEKING - Čína ve druhém čtvrtletí zaznamenala oproti předchozímu roku růst HDP o 0,4 %, čímž zaostala za očekáváním.

Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali ve druhém čtvrtletí růst o 1 %.

Průmyslová výroba v červnu rovněž zaostala za očekáváním, když oproti předpovědi 4,1 % vzrostla o 3,9 %.

Maloobchodní tržby však v červnu vzrostly o 3,1 %, čímž se zotavily z předchozího propadu a překonaly očekávání nulového růstu oproti předchozímu roku. V polovině minulého měsíce pořádaly velké společnosti zabývající se elektronickým obchodováním propagační nákupní festival.

Maloobchodní tržby v červnu vzrostly díky výdajům v mnoha kategoriích včetně automobilů, kosmetiky a léků. K poklesu však došlo v oblasti stravování, nábytku a stavebních materiálů. V rámci maloobchodních tržeb vzrostl v červnu online prodej fyzického zboží o 8,3 % oproti předchozímu roku, což je pomalejší růst než 14% růst v předchozím měsíci.

Investice do dlouhodobého majetku za první pololetí překonaly očekávání a vzrostly o 6,1 % oproti předpokládaným 6 %.

Celkové investice do fixních aktiv se meziměsíčně zvýšily a v červnu vzrostly oproti květnu o 0,95 % na nezveřejněnou hodnotu. Zatímco investice do infrastruktury a zpracovatelského průmyslu si od května do června udržely podobné nebo lepší tempo růstu, investice do nemovitostí se zhoršily. Investice do nemovitostí v prvním pololetí meziročně poklesly o 5,4 %, což je horší výsledek než 4% pokles za prvních pět měsíců roku.

Nezaměstnanost v 31 největších čínských městech klesla v červnu z předpandemických hodnot na 5,8 %, ale nezaměstnanost ve věkové kategorii 16 až 24 let se dále zvýšila na 19,3 %.

Statistický úřad označil nejnovější hospodářské výsledky za "těžce vydobyté úspěchy", ale varoval před "přetrvávajícím" dopadem Covidu a "klesající poptávkou" na domácím trhu. Úřad rovněž upozornil na rostoucí "riziko stagflace ve světové ekonomice" a zpřísňování měnové politiky v zámoří.

Mluvčí statistického úřadu Fu Linghui na páteční tiskové konferenci uvedl, že ekonomické ukazatele ve druhém čtvrtletí zastavily klesající trend. Dopad Covidu označil za "krátkodobý" a zdůraznil, že čínská inflace je hluboko pod úrovní inflace v USA a Evropě. Fu dodal, že dosažení celoročních hospodářských cílů je "výzvou".

Ve druhém čtvrtletí čelila pevninská Čína nejhorší epidemii Covid od vrcholu pandemie na začátku roku 2020. Přísné příkazy zůstat doma zasáhly metropoli Šanghaj na zhruba dva měsíce, zatímco omezení cestování přispěla k narušení dodavatelského řetězce.

Začátkem června se v Šanghaji, Pekingu a dalších částech Číny obnovila běžná obchodní činnost. V posledních několika týdnech ústřední vláda zkrátila dobu karantény a zmírnila některá preventivní opatření proti Covidu.

V různých částech Číny však musely být obnoveny kontroly Covid, protože se zvýšil počet nových případů.

Od pondělí jsou podle Nomury pod určitou formou uzamčení nebo zvýšené kontroly regiony, které tvoří 25,5 % čínského HDP. To je více než 14,9 % o týden dříve.

Hlavní investiční banky opakovaně snížily své celoroční cíle pro HDP Číny v důsledku dopadu kontroly Covid. Mezi firmami sledovanými CNBC činil medián prognózy na konci června 3,4 %.

"Čínská ekonomika bezpochyby klesá ke dnu. Stále se však nachází uprostřed svého oživení," uvedl Bruce Pang, hlavní ekonom a vedoucí výzkumu pro Velkou Čínu společnosti JLL.

Uvedl, že očekává, že tvůrci hospodářské politiky zachovají svůj postoj uvolňování, aby ve druhé polovině roku došlo k mírnému oživení.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články