Saúdská Arábie chce zemi bez emisí, ropy se ale nevzdá

Saúdská Arábie chce do roku 2060 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů. Jeden z největších světových producentů ropy se tak připojí k více než stovce zemí, které se pokusí omezit změny klimatu.

Saúdská Arábie chce do roku 2060 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů. Jeden z největších světových producentů ropy se tak připojí k více než stovce zemí, které se pokusí omezit změny klimatu. 

Saúdské království je přitom kritizováno, že postupuje příliš pomalu. Ke změnám hodlá přistoupit o deset let později oproti doporučení Mezinárodní energetické agentury. Spojené státy, Evropská unie i Velká Británie si za cíl stanovily rok 2050. Saúdská Arábie se ale cílovým datem přidala k Rusku a Číně.

Záměr oznámil saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salman na vůbec prvním fóru Saúdské zelené iniciativy před zahájením globální konference o klimatu COP 26, která se bude konat koncem měsíce ve skotském Glasgow. Princ slíbil, že Saúdská Arábie do roku 2030 vysadí 450 milionů stromů a obnoví obrovské plochy půdy, čímž sníží více než 270 milionů tun uhlíkových emisí ročně.

Přestože se království zaměří na snížení emisí ve své zemi, investice do ropy a plynu snižovat nebude, protože jejich vývoz tvoří páteř saúdskoarabské ekonomiky. Podle předpovědí země letos vydělá jen z ropy 150 miliard dolarů.

Představitelé Saúdské Arábie tvrdí, že svět bude v nadcházejících desetiletích i nadále potřebovat saúdskou ropu. Ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salman řekl, že svět potřebuje fosilní paliva i obnovitelné zdroje. „Musí to být komplexní řešení,“ dodal.

Je rychlý konec fosilních paliv správná cesta? 

Království chce dosáhnout čisté nuly prostřednictvím takzvaného „Carbon Circular Economy“, který uhlíkovou stopu snižuje recyklací a následným ukládáním uhlíku. Mezi aktivisty za změnu klimatu se jedná o nepopulární strategii, protože se zaměřuje na stále nespolehlivé technologie pro zachycování a ukládání uhlíku, než aby se zaměřila na postupné vyřazování fosilních paliv.

Producenti ropy v Perském zálivu argumentují proti rychlému vyřazování fosilních paliv tím, že uspěchaný přechod by poškodil národy s nízkými příjmy, které nemají přístup k takzvaným čistým bezemisním energiím. Předčasný přechod by podle nich mohl vést k cenové nestabilitě a chudobě. „Věříme, že zachycování, využití a ukládání uhlíku je cesta ke globální energetické transformaci,“ uvedl pro agenturu AP ministr energetiky princ Abdulaziz, který je přesvědčen, že se tak i posílí stabilita globálních energetických trhů.

Experti na změny klimatu tvrdí, že ostrá opatření na omezení fosilních paliv je nutné ve světě zavést co nejdříve, aby se zastavilo globální oteplování. Saúdská Arábie jako pouštní země je přitom náchylná k intenzivním vlnám veder a některé z bezprostředních dopadů vyšších globálních teplot pravděpodobně zažije. Není prvním státem Perského zálivu vyvážejícím ropu, který zveřejnil plány na snížení emisí na nulu. Počátkem tohoto měsíce oznámily přechod na čistě nulové emise uhlíku do roku 2050 Spojené arabské emiráty. 

Fosilní paliva jako je ropa, zemní plyn a uhlí, v současnosti tvoří většinu celosvětové spotřeby energie. Pouhých 10 % elektřiny vyrábí solární energie a vítr.

Zdroje: apnews.com, cnbc.com, Unsplash 

Nejnovější články