Saúdská Arábie snižuje ceny ropy pro Asii a Evropu, ale zvyšuje je pro většinu odběratelů v USA

Saúdská Arábie příští měsíc sníží ceny ropy dodávané do Asie a Evropy, ale zvýší ceny většiny ostatních barelů dodávaných do USA.

Saúdská Arábie příští měsíc sníží ceny ropy dodávané do Asie a Evropy, ale zvýší ceny většiny ostatních barelů dodávaných do USA.

Asijské rafinerie zaplatí v říjnu ve srovnání se zářijovými dodávkami přibližně o 4 dolary za barel méně, zatímco dodávky do severní Evropy a Středomoří budou přibližně o 2 dolary za barel nižší.

Snížení cen je prvním snížením cen za zhruba čtyři měsíce a bylo do značné míry očekáváno, protože cena ropy Brent v posledních měsících klesala.

Zatímco američtí odběratelé zaplatí za saúdskou ropu asi o 0,50 USD více, cena za její arabskou lehkou ropu zůstane nezměněna.

Nejnovější cenové kroky Saúdské Arábie přicházejí v době, kdy na světových trzích s ropou panuje i přes poněkud ochabující poptávku stále mimořádně napjatá situace. V pondělí OPEC+ uvedl, že skupina sníží produkci na říjen o 100 000 barelů denně. Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán již dříve prohlásil, že globální energetické trhy zůstávají "ve stavu schizofrenie".

Po pondělním růstu způsobeném snížením produkce OPEC+ ceny ropy v úterý klesly kvůli obavám z recese. Cena ropy Brent klesla o 3,2 % na 96,22 USD za barel a cena ropy West Texas Intermediate se snížila o 0,2 % na 86,69 USD za barel.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články