Autor: Adam Spáčil

Seznamte se s novým provozním ředitelem společnosti Meta Javierem Olivanem

Sheryl Sandbergová, pravá ruka Marka Zuckerberga, končí. Nastupuje Javier Olivan, zákulisní "neoficiální fixer".

Sheryl Sandbergová, pravá ruka Marka Zuckerberga, končí. Nastupuje Javier Olivan, zákulisní "neoficiální fixer".

Pětačtyřicetiletý Olivan působil ve Facebooku 15 let, zastával většinou funkce na úrovni viceprezidenta a řídil překotnou expanzi společnosti v jednu z nejpopulárnějších internetových platforem na světě.

Sandbergová zastávala netradiční roli provozní ředitelky a byla do značné míry Zuckerbergovou dvojkou ve všem, včetně vystupování na veřejnosti. Olivan to nebude.

Ve Facebooku pracuje od roku 2007, a i když o jeho platu toho moc nevíme, právě podal Komisi pro cenné papíry a burzy oznámení, z něhož vyplývá, že vlastní omezené akciové podíly v hodnotě asi 35 milionů dolarů.

Tady se dozvíte, jak se "Javi" dostal na vysokou pozici v jedné z nejmocnějších společností na světě.

Zuckerberg ho do Facebooku přijal v roce 2007

Olivan vyrostl v malém městečku Sabiñánigo ve španělských Pyrenejích, kde se naučil paragliding.

Podle údajů na síti LinkedIn Olivan v roce 2000 absolvoval španělskou Navarrskou univerzitu a později v roce 2007 získal titul MBA na Stanfordu. Před odchodem do Facebooku pracoval ve společnosti Siemens AG a dalších startupech, včetně některých se sídlem v Tokiu.

Olivan, který hovoří pěti jazyky, pracoval na vývoji španělské verze Facebooku, když ho Zuckerberg kontaktoval a přijal na pozici vedoucího globálního růstu. Nastoupil v říjnu 2007.

Čtyři roky byl šéfem mezinárodního růstu a byl "zodpovědný za zavádění a rozšiřování adopce Facebooku mimo USA", jak uvádí na svém LinkedIn. Později byl povýšen na viceprezidenta pro růst, viceprezidenta pro centrální produkty a poté se stal ředitelem pro růst a viceprezidentem.

Jeho španělská výchova a globální perspektiva mu pomohly při otevírání mnoha poboček Facebooku po celém světě. Byl to právě Olivan, kdo přišel s nápadem získat uživatele z celého světa, aby zdarma pomohli překládat sociální web ve svých rodných zemích, což pomohlo společnosti rychle expandovat na nové trhy v krátkém čase.

Všechno je to on, kdo je klíčovým důvodem, proč se Facebooku podařilo díky přístupu založenému na datech rozšířit po celém světě. Meta v prvním čtvrtletí oznámila, že více než 90 % měsíčních uživatelů společnosti je mimo USA a Kanadu.

Světla reflektorů nejsou jeho silnou stránkou - a jemu to nevadí

Jak poznamenala agentura Bloomberg, jeho jméno možná poznáte, pokud jste prolistovali uniklé materiály, které v roce 2021 odhalila whistleblowerka Frances Haugenová, konkrétně dokumenty ukazující pověstnou misi Facebooku "růst za každou cenu".

Ale kromě toho není známý tím, že by byl na očích veřejnosti, a ani po tom netouží, řekli agentuře Bloomberg anonymní kolegové.

"Nechci, aby si lidé pletli jeho pokoru a nedostatek ega s nedostatkem efektivity nebo s tím, že je plachý nebo něco podobného," řekl agentuře Bloomberg Alex Schultz, marketingový ředitel společnosti Meta, který se Olivanovi léta zodpovídal. "Podle mého názoru je to prostě ve skutečnosti super skromný člověk s nízkým egem a myslím si, že by to mělo být v byznysu oceňováno trochu víc, než je."

Olivan také příliš často nepoužívá Facebook ani Instagram - jeho účet na Instagramu je soukromý a na jeho profilu na Facebooku je od roku 2010 asi pět originálních příspěvků. Jedním z nich je proslov na rozloučenou se Sandbergovou z 1. června.

"Jsem nadšený, že mohu přijmout tuto novou výzvu jako provozní ředitel," napsal Olivan s tím, že nebude zastávat roli, která by se výrazně projevovala na veřejnosti. "Jak řekl Mark, někoho, jako je Sheryl, nemůžete nahradit, takže ačkoli budu mít stejný titul, bude to jiná role."

Možná není mimo kancelář známý, ale Olivan se významně podílel na mnoha velkých momentech Facebooku v zákulisí.

Podle agentury Bloomberg pomohl dotáhnout do konce projekty Meta Internet.org a Facebook Lite. Podílel se také na Zuckerbergově rozhodnutí koupit v roce 2014 WhatsApp a měl osobní zkušenost s tím, jak by tento produkt mohl pomoci uživatelům komunikovat s přáteli a rodinou v zahraničí - ještě předtím, než se akvizice stala kontroverzní ve světle antimonopolní kontroly.

"Javi nám vždy připomínal skutečnost, že ne každý používá iPhone," řekla agentuře Bloomberg viceprezidentka společnosti Meta pro produkty Naomi Gleitová, která se Olivanovi také zodpovídala. "Vždycky se snažil přinést mezinárodní vhled."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články