Spojené království a EU spolu vedou velmi krušná jednání

Spojené království a Evropská unie mají dnes zahájit nová jednání ve snaze vyhnout se hrozící obchodní válce. Spojené království oficiálně opustilo EU v lednu 2020 a od té doby vstoupila v platnost řada nových obchodních ujednání. Zdá se však, že dohody jsou nyní ohroženy.

Spojené království a Evropská unie mají dnes zahájit nová jednání ve snaze vyhnout se hrozící obchodní válce.

Spojené království oficiálně opustilo EU v lednu 2020 a od té doby vstoupila v platnost řada nových obchodních ujednání.  Zdá se však, že dohody jsou nyní ohroženy, protože Spojené království si stěžuje na potíže s prováděním požadovaných kontrol zboží a to přepravovaného z Velké Británie do Severního Irska.

Povaha této po brexitu nově vzniklé situace byla hlavním kritickým bodem v dosavadních jednáních vedených mezi vládou Spojeného království a Evropskou unií. Velká Británie zahrnuje Anglii, Skotsko a Wales, ale ne Severní Irsko. Severní Irsko je však pro vysvětlení součástí Spojeného království.

Evropská komise, tedy výkonná složka Evropské unie, minulý měsíc navrhla upravit některé části obchodní dohody ve snaze usnadnit provádění těchto hraničních kontrol. Od té doby si ale stěžují představitelé EU. Vadí jim, že vláda britského premiéra Borise Johnsona nemá téměř žádnou ochotu vyjednávat. Politologové už dříve varovali, že tato patová situace může potrvat několik měsíců.

Nejmenovaný ekonom z EU (nepřál si být jmenován) tvrdí, že vztahy mezi Spojeným královstvím a EU zůstávají nestabilní, dle něj nové návrhy znamenají „významný rozdíl“ od původní obchodní dohody. "Severní Irsko si zaslouží stabilitu a jistotu a my jsme připraveni pracovat nepřetržitě, abychom toho dosáhli. Velká Británie musí udělat krok směrem k nám, aby se ujistila, že rozhovory mají smysl," zmínil se úředník.

Existují však značné rozdíly v tom, jak se EU a Spojené království snaží tento problém vyřešit. V řešení tohoto palčivého problému nejsou zcela jednotní.

Britský ministr pro brexit David Frost se již vyjádřil, že by měly skončit všechny kontroly přepravovaného zboží z Velké Británie do Severního Irska. Místo toho si myslí, že úřady by měly důvěřovat podnikům, že je budou informovat, zda produkty zůstanou v Severním Irsku nebo budou pokračovat do Irské republiky – což je potom evropské území.

Evropská komise však naopak tvrdí, že nemohou důvěřovat společnostem v tom, že je budou informovat o obchodních tocích. Věří, že potřebují data, aby to mohli sledovat, zmínil se k situaci nejmenovaný úředník. Komise také informovala, že chce výrazně snížit množství papírování, které musí podniky vyplňovat při přepravě zboží z Velké Británie do Severního Irska. V konečném důsledku se však Brusel obává, že produkty, které nesplňují evropské normy, by se mohly dostat na jednotný trh EU právě přes Severní Irsko.

Dalším problémem je, že Spojené království chce ukončit jurisdikci Evropského soudního dvora nad tím, jak funguje jejich obchodní dohoda. Ale EU v tomto bodu neustupuje.

Uprostřed této patové situace Frost pohrozil spuštěním takzvaného článku 16 – to by vedlo k pozastavení části současné obchodní dohody, což by mohlo mít ve finále obrovský ekonomický dopad. Ve středu oznámil, že vstoupení v platnost tohoto článku by bylo „jedinou možností“, v případě pokud jednání s EU selžou.

EU ze své strany varovala, že při tomto scénáři přistoupí k odvetě, což by mohlo ve finále vést k nulové obchodní dohodě – a tudíž k budoucí obchodní válce.

„Vysocí představitelé EU v Bruselu, ale také ve všech 27 hlavních městech kontinentu jsou ohledně vyhlídek extrémně zachmuřeni a věří, že eskalace v podobě obchodní války – pravděpodobně začátkem nového roku – je nyní téměř nevyhnutelná,“ uvedli k situaci analytici z poradenské skupiny Eurasia. I nadále tedy budeme pro vás sledovat situaci, abychom vás mohli v průběhu  informovat o aktuálním dění.

 

Zdroje: politico.eu; cnbc.com, unsplash 

Nejnovější články