Autor: Petr Jůn

Společnost Berkshire Hathaway odhalila podíl v ropném gigantu Occidental Petroleum ve výši 5 miliar

Nová zpráva SEC z páteční noci odhalila, že někdo v Berkshire Hathaway, buď sám Buffett, nebo jeho portfolio manažeři, jsou velmi nadšení z Occidental Petroleum.

Ve svém výročním dopise akcionářům, který byl zveřejněn před necelým týdnem, si Warren Buffett postěžoval, že na akciových trzích "našel jen málo toho, co by nás vzrušovalo".

Nová zpráva SEC z páteční noci však odhalila, že někdo v Berkshire Hathaway, buď sám Buffett, nebo jeho portfolio manažeři, je velmi nadšený z Occidental Petroleum.

Od pátku vlastní Berkshire 91,2 milionu kmenových akcií tohoto ropného gigantu. Jejich hodnota při dnešní závěrečné ceně 56,15 USD činí 5,1 miliardy USD. Akcie dnes posílily o 18 % a tento týden o 45 %.

Pohybují se prudce vzhůru spolu s cenou ropy, která se v důsledku ruské invaze na Ukrajinu vyšplhala na zhruba 115 dolarů za barel.

A zatímco Occidental rostl, Berkshire nakupovala.

Tento týden nakoupila více než 61 milionů akcií, které má nyní ve svém portfoliu, a to za ceny od 47,07 do 56,45 USD.

Dalších 29 milionů akcií bylo nakoupeno letos nebo i dříve. (Berkshire ve svém posledním hlášení 13F uvedla, že k 31. prosinci nevlastnila žádné akcie OXY).

Nevíme přesně, kdy akcie nakoupila, ani kolik za těchto 29 milionů akcií zaplatila, protože ještě nedosáhla 10% hranice vlastnictví, která vyžaduje zveřejnění nových nákupů do druhého dne po jejich uskutečnění.

Berkshire vlastní pouze přibližně 9 % kmenových akcií společnosti Occidental. Má však také warranty na nákup dalších 83,9 milionu akcií za 59,62 USD.

Přestože tyto warranty nebyly uplatněny, pro účely spouštěcího mechanismu pro podání SEC se musí započítat, což technicky vzato znamená, že podíl Berkshire činí více než 17 %.

Společnost Berkshire obdržela tyto warranty jako součást dohody, která v roce 2019 zahrnovala v podstatě půjčku 10 miliard USD společnosti Occidental, aby jí pomohla koupit společnost Anadarko za 38 miliard USD.

Půjčka ve formě nákupu prioritních akcií společností Berkshire vyžaduje, aby společnost Occidental vyplácela dividendu ve výši 8 % ročně. To představuje 200 milionů dolarů každé čtvrtletí.

Buffett tehdy uvedl, že se jedná o sázku na dlouhodobý růst cen ropy.

Berkshire koupila relativně malý podíl necelých 19 milionů akcií ve druhé polovině roku 2019. Jeho hodnota byla ke konci téhož roku přibližně 780 milionů dolarů.

Z krátkodobějšího hlediska se Buffettova sázka na ceny ropy nevyvíjela příliš dobře, když se počátkem roku 2020 zhroutily v důsledku nástupu pandemie COVID-19.

Aby společnost Occidental ušetřila hotovost, provedla v prvním a druhém čtvrtletí splátky půjčky společnosti Berkshire ve formě akcií. (Poté obnovila platby v hotovosti.)

Společnost Berkshire obdržela 17,3 milionu akcií za první čtvrtletí a 11,6 milionu akcií za druhé čtvrtletí.

Ve svých hlášeních 13F však k 30. červnu a 30. září 2020 neuváděla vůbec žádné akcie OXY, což naznačuje, že uprostřed masakru na trhu s ropou prodala jak 19 milionů akcií, které nakoupila, tak téměř 29 milionů akcií, které obdržela jako výplatu dividend.

Nyní, když jsou ceny ropy opět silné, se do portfolia Berkshire vrací ve velkém stylu.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články