Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta by mohla díky přívalu nákupů akcií a obchodů investovat 33 miliard dolarů za méně než 18 měsíců

Foto: Unsplash

Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta by mohla díky přívalu nákupů akcií a obchodů investovat 33 miliard dolarů za méně než 18 měsíců

Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta je na cestě investovat více než 33 miliard dolarů během 18 měsíců.

V letošním roce vložila společnost známého investora do akcií Occidental Petroleum za 11 dní přibližně 7 miliard dolarů a získala akcie HP v hodnotě 4 miliard dolarů. Buffett také během necelých dvou týdnů uzavřel dohodu o převzetí společnosti Alleghany za 11,6 miliardy dolarů.

James Shanahan, hlavní analytik společnosti Edward Jones, očekává, že v příštím roce dojde k několika dalším transakcím. Berkshire pravděpodobně vynaloží přibližně 4 miliardy USD na zvýšení svého podílu ve společnosti Pilot Flying J na 80 % na začátku roku 2023, řekl pro Insider.

Buffettova společnost navíc možná brzy koupí 8 % akcií Berkshire Hathaway Energy, které vlastní rodina Waltera Scotta mladšího, až do své smrti v září loňského roku ředitele společnosti. Tím by se její podíl zvýšil na více než 99 %, uvedl Shanahan.

Pokud Berkshire vyplatí 33 miliard dolarů, překročí tím částku 30 miliard dolarů, kterou do akcií vložila v roce 2020, a převýší částku 8 miliard dolarů, kterou do akcií investovala v loňském roce (bez ohledu na prodeje akcií v obou letech).

Překonala by také 25 miliard dolarů, které vynaložila na zpětný odkup akcií v roce 2020, a 27 miliard dolarů, které do odkupu vložila v loňském roce.

Bez ohledu na to může mít Berkshire stále problémy s tím, aby se jí podařilo snížit objem hotovosti. Společnost generuje každých pět čtvrtletí volný peněžní tok ve výši přibližně 33 miliard USD, uvedl Shanahan pro Insider.

"Pokud nedojde k dalším investicím, je velká šance, že Berkshire bude mít v polovině roku 2023 stále 150 miliard dolarů v hotovosti," řekl.

Akcie společnosti Berkshire letos vzrostly o 14 %, čímž překonaly 8% pokles indexu S&P 500 za stejné období. Shanahan tento týden snížil rating na "držet" a tvrdí, že současná cena již odráží pravděpodobnost, že akcie letos překonají své kolegy z oblasti finančních služeb, nedávné silné zisky a příval nákupů.

Konglomerát vlastní řadu podniků včetně společností Geico, See's Candies a Burlington Northern Railway. Drží také mnohamiliardové podíly ve společnostech Apple, Coca-Cola, Kraft Heinz a dalších veřejných firmách.

Buffett, kterému se přezdívá "mudrc z Omahy", bude příští týden na každoročním setkání akcionářů společnosti Berkshire ve svém rodném městě několik hodin odpovídat na otázky. Centimiliardář nedávno prohlásil, že se jedná o "velmi, velmi důležité setkání".

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash

Podobné články