Autor: Filip Kejval

Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta letos vložila do společností Chevron a Occidental více než 25 miliard dolarů

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta se letos nečekaně vrhla na akcie ropných a plynárenských společností a vybudovala si 25miliardovou pozici v Chevronu a 12miliardový podíl v Occidental Petroleum.

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta se letos nečekaně vrhla na akcie ropných a plynárenských společností a vybudovala si 25miliardovou pozici v Chevronu a 12miliardový podíl v Occidental Petroleum.

Josh Young, zakladatel a šéf společnosti Bison Interests a specialista na energetické akcie, nastínil Buffettovo potenciální zdůvodnění během nedávného dílu podcastu "We Study Billionaires".

Buffett a jeho tým jsou pravděpodobně nakloněni cenám energií, které prudce vzrostly v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, jež narušila globální dodávky, řekl Young.

Pravděpodobně usoudili, že obě společnosti jsou podhodnocené, a obdivovali jejich manažerské týmy - a pravděpodobně se také omezili na výběr dostatečně velkého hráče v odvětví, který by pohnul s financemi Berkshire, pokračoval.

"Chevron je pravděpodobně nejlépe řízený integrovaný výrobce s megakapitolem," řekl Young. "Oxy - v době, kdy ji v březnu začal kupovat - byla nejlevnějším producentem s největším nárůstem vyšších cen ropy."

Young vysvětlil, že Occidental při růstu cen ropy vydělává více peněz než jeho konkurenti, a výrazný dopad popsal jako "momentální cash-flow společnosti".

Vyzdvihl také agresivní splácení dluhů společnosti Occidental, jasný plán její generální ředitelky Vicki Hollubové na revitalizaci společnosti a její zaměření na návrat kapitálu akcionářům. To vše je podle něj pro Buffetta nepochybně atraktivní.

Young však poznamenal, že jak Chevron, tak Occidental trpí neekonomikou z rozsahu, protože je pro ně obtížné řídit tak efektivně jako pro některé z jejich menších konkurentů.

Podotkl také, že vlastní průměrná stará aktiva a potýkají se s problémy v oblasti řízení. Například centrála Chevronu se nachází v Kalifornii, což znamená, že jeho politika řízení je více sladěna s ostatními společnostmi v tomto státě než s jeho texaskými kolegy.

Young vyjádřil pochybnosti o tom, zda by Berkshire, která letos nakoupila 188 milionů akcií, tedy více než 20 % Occidentalu, měla svůj podíl dále zvyšovat. Položil si otázku, proč Buffett a jeho tým neinvestují do jiné energetické společnosti, když hodnota mnoha z nich v posledních měsících klesla, zatímco Buffettovo schvalovací razítko drží cenu Occidentalu nad vodou.

Šéf společnosti Bison přesto uvedl, že Buffettova hluboká náklonnost k akciím je pozoruhodná, a vyjádřil vyhlídku na úplné převzetí společnosti.

"On prostě pokračuje v nákupu akcií způsobem, který je pro Berkshire velmi neobvyklý," řekl Young.

"Myslím, že je to velmi silný signál, že to myslí vážně. Chce je vlastnit. A chce být vystaven potenciální vyšší inflaci, vyšším cenám ropy a opravdu tomu věří."

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články