Autor: Filip Kejval

Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta letos vymazala ze svého podílu ve společnosti Apple 36 miliard dolarů

Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta v letošním roce snížila hodnotu svého podílu ve společnosti Apple o 36 miliard dolarů, což je přibližně o 5 miliard dolarů více, než kolik za akcie výrobce iPhonů utratila.

Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta v letošním roce snížila hodnotu svého podílu ve společnosti Apple o 36 miliard dolarů, což je přibližně o 5 miliard dolarů více, než kolik za akcie výrobce iPhonů utratila.

Společnost známého investora vlastnila na konci prosince 908 milionů akcií společnosti Apple, jejichž pořizovací cena činila 31 miliard dolarů. Cena akcií technologického titána se letos propadla o 24 %, což odráží širší propad trhu, kdy se investoři připravují na ekonomický pokles, a obavy z vlažné poptávky po novém iPhonu 14.

V důsledku toho se hodnota podílu Berkshire letos snížila ze 161 miliard dolarů na 125 miliard dolarů. Tržní kapitalizace společnosti Apple se mezitím zmenšila z přibližně 2,9 bilionu dolarů na 2,2 bilionu dolarů, což představuje pokles o zhruba 700 miliard dolarů, který převyšuje celou tržní kapitalizaci společnosti Berkshire ve výši 600 miliard dolarů.

Buffett a jeho tým vložili do společnosti Apple v letech 2016 až 2018 zhruba 36 miliard dolarů, ale v roce 2020 vyplatili přibližně 9 % pozice, čímž snížili svou nákladovou základnu na 31 miliard dolarů. Ve druhém čtvrtletí letošního roku nakoupili dalších 3,9 milionu akcií společnosti Apple, což naznačuje, že v akciích spatřili novou hodnotu.

Berkshire považuje Apple za jedničku ve svém akciovém portfoliu a zůstává největším jednotlivým akcionářem společnosti Apple s podílem 5,5 milionu akcií.

Překvapivě Buffett v posledních letech Apple chválil a označil jej za "rodinný klenot" a "pravděpodobně nejlepší podnik", který zná.

Buffettova společnost však v posledních týdnech zažívá s akciemi Applu krušné chvíle. Z jeho podílu bylo 13. září vymazáno 9 miliard dolarů, když technologický gigant utrpěl šestou největší jednodenní ztrátu tržní hodnoty americké společnosti v historii akciového trhu. Celkový pokles pozice v září činil 18 miliard dolarů.

Buffett je samozřejmě známý tím, že investuje dlouhodobě a denním pohybům cen nevěnuje velkou pozornost. Vzhledem k jeho nesmírné náklonnosti k Applu je nepravděpodobné, že by v dohledné době přerušil spojení s akciemi této společnosti.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články