Autor: Filip Kejval

Společnost BlackRock snížila hodnocení čínských akcií na neutrální, protože největší světový správce aktiv vidí "rychle se zhoršující výhled ekonomiky země"

Vazby Číny na Rusko a zhoršující se vyhlídky růstu druhé největší ekonomiky světa přiměly společnost BlackRock v pondělí snížit svůj pohled na čínské akcie a dluhopisy.

Vazby Číny na Rusko a zhoršující se vyhlídky růstu druhé největší ekonomiky světa přiměly společnost BlackRock v pondělí snížit svůj pohled na čínské akcie a dluhopisy.

Taktický pohled na čínské akcie a dluh byl snížen na neutrální z mírně nadhodnoceného v horizontu šesti až dvanácti měsíců.

"Vidíme rostoucí geopolitické obavy z vazeb Pekingu na Rusko. To znamená, že zahraniční investoři by mohli čelit většímu tlaku, aby se vyhýbali čínským aktivům z regulačních nebo jiných důvodů," uvedla společnost BlackRock.

Čínské ministerstvo zahraničí minulý měsíc uvedlo, že "posílí strategickou koordinaci" s Ruskem bez ohledu na to, co se stane, poté, co byla Moskva zasažena řadou západních sankcí za svou invazi na Ukrajinu na konci února.

Podle náměstka ministra zahraničních věcí Le Yuchenga vzrostl obchod mezi Čínou a Ruskem v prvním čtvrtletí roku 2022 o zhruba 30 % na přibližně 38 miliard dolarů. Čínský vývoz do Ruska zahrnuje elektroniku a strojní zařízení, zatímco Rusko prodává Číně ropu. Čína je největším světovým dovozcem ropy a dalších komodit.

Investory také vyděsil zásah Pekingu proti technologickému sektoru, což přispělo k 18% poklesu indexu MSCI China v letošním roce do konce dubna.

"Dříve jsme si ponechali mírné nadhodnocení čínských aktiv, protože jsme viděli, že lepší ocenění vyvažuje rizika. Rychle se zhoršující výhled čínského růstu na základě rozsáhlých lockdownů k omezení prudkého nárůstu COVID to změnil," uvedl Jean Boivin, šéf investičního institutu BlackRock, v týdenní poznámce zveřejněné v pondělí. "Tvůrci čínské politiky ohlašovali uvolnění, aby zabránili zpomalení růstu - ale ještě plně nejednali."

Čína se zavázala k politice nulové tolerance v boji proti letošní vlně koronavirových infekcí, což přimělo úředníky k zavedení lockdownů, které se dotkly milionů lidí v Šanghaji a dalších oblastech včetně výrobního centra Šen-čenu. Čína na začátku letošního roku předpověděla hospodářskou expanzi ve výši 5,5 %, což je nejnižší cíl od roku 1991.

Výnosy čínských státních dluhopisů mezitím klesly pod úroveň výnosů amerických státních dluhopisů, což "snižuje jejich dřívější atraktivitu jako zdroje potenciálních kuponových příjmů", uvedla společnost BlackRock.

Boj Federálního rezervního systému proti inflaci podnítil Fed k zahájení zvyšování úrokových sazeb, což vedlo ke skokovému nárůstu výnosů amerických státních dluhopisů. Široce sledovaný výnos desetiletých dluhopisů poprvé od roku 2018 překročil 3 %.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články