Autor: Adam Spáčil

Společnost Sony po oznámení dohody o převzetí Bungie za 3,6 miliardy dolarů vyskočila nahoru

Akcie společnosti Sony Group v pondělí vyskočily poté, co společnost oznámila, že za 3,6 miliardy dolarů kupuje Bungie - vývojáře sérií Destiny a Halo - v době, kdy se fúze a akvizice v oblasti videoher rozrůstají.

Akcie společnosti Sony Group v pondělí vyskočily poté, co společnost oznámila, že za 3,6 miliardy dolarů kupuje Bungie - vývojáře sérií Destiny a Halo - v době, kdy se fúze a akvizice v oblasti videoher rozrůstají.

Cena akcií společnosti Sony ve 13:22 v New Yorku vzrostla o 5,92 % na 113 USD. Naposledy se obchodovaly o 3,78 % výše na 110 USD ve 14:55 SEČ. Vydávání amerických depozitních certifikátů společnosti bylo v očekávání této zprávy pozastaveno.

Tento krok navazuje na velkolepou akvizici společnosti Activision, významného vydavatele videoherní série Call of Duty, kterou Microsoft uskutečnil v hotovostní transakci v hodnotě přibližně 68,7 miliardy dolarů, a na koupi výrobce mobilních her Zynga společností Take-Two Interactive v hodnotě 12,7 miliardy dolarů. Take-Two je vydavatel videoher Grand Theft Auto a Red Dead Redemption.

Díky této akvizici získá společnost Sony přístup ke hrám společnosti Bungie, zejména ke hře "Destiny". Společnost Bungie se sídlem v Bellevue ve státě Washington bude nadále fungovat nezávisle a zachová si možnost vydávat vlastní publikace, uvádí se v oznámení.

Po akvizici bude Bungie nezávislou dceřinou společností společnosti Sony Interactive Entertainment. V jejím čele bude stát správní rada, které předsedá Pete Parsons, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Bungie. Společnost Sony uvedla, že transakce stále podléhá podmínkám uzavření, včetně schválení regulačními orgány.

Pro hráče je důležité, že hry od Bungie budou stále multiplatformní, uvedla společnost Sony ve svém oznámení o dohodě. Akvizice Activisionu společností Microsoft vyvolala obavy, že některé z nejznámějších franšíz skončí exkluzivně pro Xbox, podobně jako připravované tituly od Bethesdy po prodeji společnosti Microsoftu v roce 2020.

"Se společností Bungie nás pojí pevná spolupráce již od vzniku série Destiny a já nemohu být více nadšený, že můžeme studio oficiálně přivítat v rodině PlayStation," uvedl v prohlášení Jim Ryan, prezident a generální ředitel společnosti Sony Interactive Entertainment.

"Co přináší Bungie společnosti Sony? Kromě několika velmi úspěšných IP (zejména Destiny) je to 800 vývojářů s free to play a Gaming as a Service zkušenostmi," uvedl v pondělí Neil Campling, vedoucí oddělení TMT Research ve společnosti Mirabaud Securities.

Japonský zábavní a technologický gigant v minulosti pravidelně kupoval herní studia, i když akvizice společnosti Bungie patří mezi jeho největší.

Společnost Bungie nebyla získána poprvé. V roce 2000 ji koupil Microsoft za přibližně 30 milionů dolarů. V roce 2007 se Bungie osamostatnilo po vydání hry Halo 3. Poté Bungie podepsalo desetiletou smlouvu se společností Activision, která skončila v roce 2019.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články