Autor: Filip Kejval

Společnost TikTok vlastněná Čínou popírá, že by mohla využívat informace o poloze ke sledování amerických uživatelů

TikTok, který vlastní pekingský technologický gigant ByteDance, používá každý měsíc více než 1 miliarda lidí na celém světě.

TikTok, který vlastní pekingský technologický gigant ByteDance, používá každý měsíc více než 1 miliarda lidí na celém světě.

TikTok v pátek popřel, že by používal konkrétní údaje o poloze ke sledování některých osob v USA, a ohradil se tak proti zprávě časopisu Forbes, podle níž tato videoprogramová aplikace vlastněná Číňany plánuje takové sledování provádět.

Ve čtvrtek časopis Forbes zveřejnil článek, v němž s odvoláním na materiály, které si publikace prohlédla, tvrdí, že společnost TikTok, kterou vlastní čínská firma ByteDance, plánovala používat svou aplikaci "ke sledování osobní polohy některých konkrétních amerických občanů".

Další obvinění zahrnují:

Monitorování provádí oddělení interního auditu a kontroly rizik mateřské společnosti TikTok ByteDance, jehož vedoucí je přímo podřízen generálnímu řediteli.

Oddělení provádí především vyšetřování pochybení zaměstnanců, ale při jedné příležitosti plánovalo také shromažďovat údaje o poloze amerického občana, který ve společnosti nikdy nepracoval.

V článku Forbesu se také uvádí, že není jasné, zda byla nějaká data skutečně shromážděna.

TikTok na článek reagoval sérií tweetů, v nichž tvrdí, že mu chybí "přísnost i novinářská integrita".

TikTok uvedl, že Forbes "se rozhodl neuvést tu část našeho prohlášení, která vyvrací proveditelnost jeho hlavního tvrzení:

TikTok dodal, že jeho aplikace nebyla nikdy použita k "cílení" na členy americké vlády, aktivisty, veřejné činitele nebo novináře.

Mluvčí časopisu Forbes uvedl:

TikTok je v současné době v USA v provozu, a proto je nutné, aby se jeho aplikace zaměřila na americké uživatele: "

John Paczkowski, výkonný redaktor pro technologie a inovace časopisu Forbes, v pátek uvedl, že společnosti TikTok a ByteDance "nepopřely žádné z tvrzení uvedených v článku".

TikTok má za sebou v USA několik zkušebních let od doby, kdy bývalý prezident Donald Trump nařídil, aby se aplikace zbavila svého podnikání v USA, a tvrdil, že ohrožuje národní bezpečnost. Washington se obával, že by se údaje, které TikTok shromažďuje o amerických občanech, mohly dostat do rukou čínské vlády.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články