Autor: Adam Spáčil

Stále více zákazníků společnosti McDonald's se potýká s nedostatkem hranolků

Hranolky od McDonald's patří k základním potravinám rychlého občerstvení a v některých zemích je stále obtížnější je sehnat.

Hranolky od McDonald's patří k základním potravinám rychlého občerstvení a v některých zemích je stále obtížnější je sehnat.

Indonésie, Malajsie a Tchaj-wan se připojily k Japonsku, které se potýká s problémy s dodávkami brambor, což omezuje dostupnost hranolků. 31. ledna společnost McDonald's v Indonésii na Twitteru oznámila, že "vzhledem k omezené dostupnosti hranolků v současné době" nebudou od 2. února k dispozici velké hranolky. Společnost McDonald's Malajsie zveřejnila podobné oznámení na Instagramu a označila ho za "velké sacri-fries".

Tchajwanský McDonald's měl trochu jiný problém s bramborami, když mu začátkem ledna došly hnědé brambory, ačkoli prodej hranolků byl "normální".

Všechna tato oznámení přišla poté, co se společnost McDonald's Japan v prosinci dostala na titulní strany mezinárodních novin, protože pozastavila prodej středních a velkých hranolků ve všech provozovnách, aby omezila zbývající zásoby. Koncem prosince dopravily tři americké letouny 747 do Japonska náklad brambor, aby se nedostatek zmírnil, a normální prodej byl obnoven.

Problémy s dodávkami brambor se u tohoto giganta rychlého občerstvení vracejí k problémům s dodavatelským řetězcem. "Ke zpoždění dovozu došlo v důsledku povodňových škod a dopadu katastrofy Corona na globální distribuční síť," uvedl McDonald's Japan ve svém prohlášení.

Mluvčí společnosti McDonald's v Indonésii rovněž vysvětlil dočasný nedostatek "omezením dodávek brambor v souvislosti s pandemií COVID-19", jak uvedl místní prodejce Detik. Zmínil také, že společnost McDonald's disponuje rozsáhlým dodavatelským řetězcem obsluhujícím 39 000 restaurací po celém světě, který může využít k vyřešení problému.

Asijské restaurace McDonald's se při výrobě hranolků spoléhají převážně na dovoz brambor ze Severní Ameriky. Mnoho z nich prochází přístavem ve Vancouveru, který podle kanadských úředníků čelil "nejhorší povětrnostní bouři století". Sesuvy půdy a záplavy způsobené bouří uzavřely dálnice, železnice a vancouverský přístav, hlavní obchodní bod Severní Ameriky. V prosinci uvízly lodě v dlouhých frontách na zakotvení, což ještě zhoršili stávkující dělníci.

Společnost McDonald's uvedla, že nedostatek brambor nebyl pro americké prodejny problémem.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com