Studentský úvěr je třeba zvážit z více hledisek, budete schopni jej v budoucnu splatit?

Dobře zvažte zřízení studentské půjčky. V budoucnu se totiž může stát vaším problémem.

Studium na vysoké škole vyžaduje finance. Ovšem, někdy není v silách každého, aby je dokázal uhradit zcela ze svých úspor či rozpočtu. Existuje studentská půjčka. Zřídit si jí není nic složitého. Věřitelé nabízejí různé množství výhod. Výběry z bankomatů zdarma, možnost čerpat kontokorent do předem sjednané výše, volba vlastního designu kreditní karty anebo bonus za zřízení půjčky ve formě elektroniky. Stačí si vybrat. Jakmile je úvěr sjednaný, peníze jsou převedeny na účet a získané finance lze čerpat.

Studium skončilo

Co teď? Studentský úvěr se musí začít splácet. Termín poslední splátky může být i několik let, anebo také ne. Nyní záleží, jaké podmínky byly na začátku sjednány. Čerstvý absolvent mnohdy nedokáže ihned sehnat zaměstnání a nemá tedy finance na splnění svého závazku. Někteří poskytovatelé studentských půjček myslí i na to. Splácení tak lze odložit do doby, než budete mít zaměstnání. Ani v tomto případě ale nelze odkládat splátku do nekonečna a věřitel si stanovuje maximální dobu, do které musíte nejpozději začít splácet.

Dluhová past

Někteří se svou situaci nedostatku financí pokusí vyřešit získáním dalšího úvěru, aby tak svůj první splatili. Nicméně u seriózních poskytovatelů finančních produktů to zřejmě nepůjde. Probíhá totiž prověřování klienta a jeho schopnosti splácet tzv. bonita klienta. Další možností je nebankovní poskytovatel úvěru. Peníze jsou obvykle vypláceny rychle a také s vysokými úroky. V tomto případě je ale velké riziko, že narazíte na podvodníky porušující zákon. Nehledě na problematické řešení neschopnosti splácet.

Není jiné řešení?

Pečlivě zvažte, zda je úvěr skutečně potřeba. Nelze se bez něj obejít? Možná zjistíte, že není nutné zřizovat si přímo studentskou půjčku. Pro pokrytí menších výdajů by mohl stačit studentský kontokorent anebo studentská kreditka. Rozhodli jste se pro nebankovního poskytovatele finančních prostředků? Důkladně si přečtěte smluvní podmínky a vybírejte prozřetelně. Ať už si však zvolíte jakoukoliv možnost, ptejte se dopředu na vše, co vás zajímá. A nezapomeňte také na již zmíněnou problematiku schopnosti splácet.

Zdroje: moneta.cz, modrapyramida.cz, unsplash.com

Nejnovější články