Tak tohle si za rámeček Elon Musk určitě nedá

Horní stupeň rakety společnosti SpaceX Falcon 9, která odstartovala již v únoru 2015, narazí 4. března do Měsíce. Informoval o tom Eric Berger z Ars Technica.

Společnost Elona Muska sice chystá přistávací systém na průzkum povrchu Měsíce s posádkou programu NASA Artemis, což bude obrovský milník, kterého agentura doufá dosáhnout v roce 2025. Kus nosné rakety Falcon9, ale zasáhne Měsíc mnohem dříve a to za pouhých pět týdnů.

Horní stupeň rakety SpaceX Falcon 9, která odstartovala již v únoru 2015, narazí 4. března do Měsíce, informoval o tom Eric Berger z Ars Technica. Pozorovatele dráhy objektu vedl Bill Gray, který provozuje Project Pluto, což je společnost dodávající software profesionálním i amatérským astronomům.

Dotyčná raketa vypustila Deep Space Climate Observatory (DSCOVR), meteorologickou družici. V tomto případě jde o společné úsilí amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru a NASA. Tato družice studuje vesmírné počasí z Lagrangeova bodu, což je gravitačně stabilní bod mezi Zemí a Sluncem, vzdálený asi 1,5 milionu kilometrů od Země ve směru od Slunce.

SpaceX obvykle po startu likvidovala u těchto starších modelů horní stupně Falconu 9 tak, že je poslala zpět do zemské atmosféry, aby shořely. Horní stupeň byl po vyslání družice ale tak vysoko, že neměl dostatek paliva na návrat na svou domovskou planetu a ani dost energie, aby se oprostil od zemské gravitace. Začal tedy křižovat dráhu Měsíce na dlouhé a cyklické oběžné dráze. Jeho putování vesmírem trvá již téměř sedm let.

Gray na základě dat shromážděných řadou dalších pozorovatelů vypočítal, že nepotřebný nosný kus rakety narazí do Měsíce 4. března. K dopadu dojde podle jeho odhadu na odvrácené straně Měsíce.

"Potřebujeme a jsem si jistý, že budeme mít možnost na další pozorování na začátku února, abychom zpřesnili předpověď”, dodal Gray.

Kvůli dopadu na odvrácené straně měsíce, nebude naráz ze Země viditelný. Ale i tak bližší určení času a polohy dopadu je stále důležité a to aby to umožnilo kosmickým lodím obíhajícím Měsíc, jako je Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) NASA a indický Chandrayaan 2, studovat výsledný kráter – „a pokud budeme mít štěstí, možná si dopad vyfotit,  “ napsal Gray.

  K žádné katastrofě tedy nedojde, ale i tak si toto prvenství, kdy vesmírný odpad zasáhne Měsíc, Elon Musk za rámeček určitě nedá.

 

Zdroje: space.com; unsplash 

Nejnovější články