Představitelé Talibanu jsou na pokraji podepsání smlouvy, na jejímž základě bude Afghánistán nakupovat benzin a plyn z Ruska, uvedly afghánské úřady pro agenturu Reuters.
Podle agentury, která svou zprávu zveřejnila v pondělí, afghánští představitelé uvedli, že delegace Talibanu je v závěrečné fázi jednání v Moskvě o podmínkách smlouvy.
Reuters citoval mluvčího afghánského ministerstva hospodářství Habiburahmana Habiba, který potvrdil, že úředníci jednají o smlouvách na pšenici, plyn a ropu.
Delegace také jedná o tom, jakým způsobem by Afghánistán převedl své finanční prostředky za dodávky kvůli sankcím uvaleným na většinu bank z obou zemí, uvedl podle místního zpravodajského serveru TOLO News Nooruddin Azizi, úřadující afghánský ministr obchodu.
Podle tohoto zdroje Azizi uvedl, že finanční prostředky budou převedeny prostřednictvím třetí země, kterou nejmenoval.
Reuters uvedl, že zdroj z Aziziho úřadu uvedl, že se očekává, že smlouva o dodávkách bude brzy hotová.
Afghánistán již dováží většinu potravin a ropy z Ruska, uvedla zpravodajská agentura TOLO News a odhadla roční objem obchodu mezi oběma zeměmi na 200 milionů dolarů.
Jednání probíhají v době, kdy Moskva hledá alternativní odběratele pro svůj energetický trh v souvislosti s rozsáhlými sankcemi, které na Rusko uvalily USA a Evropa kvůli invazi na Ukrajinu.
USA vyzvaly ostatní země, aby snížily svou závislost na ruských energiích, což by podle Bidenovy administrativy připravilo ruského prezidenta Vladimira Putina o prostředky, které potřebuje k dalšímu vedení války na Ukrajině.
Evropská unie podobně vyzvala své členy, aby se oddělili od ruské ropy, uhlí a plynu, přičemž předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že země EU "se prostě nemohou spoléhat na dodavatele, který nás výslovně ohrožuje."
Afghánistán není jedinou zemí, která zvýšila dovoz energií z Ruska. Saúdská Arábie v červenci zdvojnásobila svůj dovoz ruské ropy, zatímco Kuba začala ve stejném měsíci nakupovat ruskou ropu.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com