Autor: Adam Spáčil

Tento klíčový faktor určí, zda bylo dosaženo dna akciového trhu a zda může dojít k obnovení rally, tvrdí firma zabývající se kvantovým obchodováním.

Historický zvrat indexu Nasdaq 100 ve čtvrtek investory šokoval, když tento technologický index uzavřel den růstem o více než 3 % poté, co v ranním obchodování klesl o 3 %.

Historický zvrat indexu Nasdaq 100 ve čtvrtek investory šokoval, když tento technologický index uzavřel den růstem o více než 3 % poté, co v ranním obchodování klesl o 3 %.

Podle pátečního sdělení Chrise Murphyho ze společnosti Susquehanna International Group se takový 6% rozsah jednodenního obchodování na Nasdaqu nevyskytl od prosince 2008.

"Za posledních 30 let se vyskytlo pouze 10 podobných dnů zvratu jako včera, všechny se odehrály během velké finanční krize a krachu dot-com," řekl Murphy.

To není dobré znamení pro býčí investory, protože tato tržní prostředí svědčila o klasickém vývoji. medvědího trhu se zvýšenou mírou volatilitou a nízkou likvidita.

Podle Murphyho však o tom, zda se dnešní akciový trh vydá stejnou cestou jako v době dot-com bubliny a velké finanční krize, nebo zda již našel své dno a dojde k oživení, rozhodne jeden faktor: ekonomická situace. recese.

"Historický precedens říká, že jsme [blízko minim pro tuto korekci], pokud se vyhneme recesi," řekl.

A to je rozhodně možné. Ekonomika se v postpandemickém prostředí nadále rozvíjí, rozvaha spotřebitelů je silná, zisky podniků dosahují rekordních hodnot nebo se jim blíží a počet volných pracovních míst je o miliony vyšší než počet nezaměstnaných.

V americké ekonomice však existuje několik protivětrů, které by mohly zhoršit nedávnou volatilitu trhu a vést k pokračujícímu poklesu akcií a nakonec k recesi.

"Pokud válka, inflace a Fed uvrhnou americkou ekonomiku do recese, pak historický precedens ukazuje na další pokles," vysvětlil Murphy.

Tento názor je v souladu s páteční zprávou Bank of America, která varovala, že v roce 2022 hrozí medvědí trh, protože Fed zvyšuje úrokové sazby a snižuje svou rozvahu v ekonomice, která zaznamenává zpomalující se růst a přetrvávající inflaci.

Pokud se však americké ekonomice podaří pokračovat v růstu v podmínkách zvýšené nejistoty spojené s ruskou invazí na Ukrajinu a potenciálu vyšších cen komodit, které by mohly vést ke zvýšení úrokových sazeb Fedu, pak podle společnosti Susquehanna bylo ve čtvrtek na akciovém trhu pravděpodobně dosaženo obchodovatelného dna.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články

77%