Tesla bude prodávat zelené kredity Volkswagenu v Číně

Volkswagen se podle agentury Reuters chystá nakoupit zelené kredity od Tesly. Zelené kredity jsou čínskou obdobou evropských emisních směrnic. Díky nim stát může kontrolovat prodej automobilů.

Obrázek: freepik.com

Společný podnik Volkswagenu a nejstarší čínské automobilky FAW nakoupí zelené kredity od Tesly, aby splnila tamní ekologické podmínky. Informovala o tom agentura Reuters.

Skupina Volkswagen působí v Číně již řadu let ve spojení se státní automobilkou FAW, která produkuje automobily značky Volkswagen a Audi od roku 1991. FAW byla založena během industrializační kampaně Mao Ce-Tunga v padesátých letech a stále vyrábí limuzíny pro čínské politiky.

Podle zprávy z agentury Reuters nebylo jasné, kolik kreditů se FAW-Volkswagen chystá od Tesly nakoupit, ale jejich nabídka činila zhruba 3000 juanů za kredit, což je vyšší cena než v minulosti. Obchodovaní s čínskými zelenými kredity je obvyklé pouze u přidružených společností, kdežto Tesla a Volkswagen jsou dlouholetí rivalové.

Čína je největším automobilovým trhem a používá systém zelených kreditů k udržení automobilek v souladu s emisními předpisy. Výroba automobilů škodící životnímu prostředí, jako jsou tradiční spalovací motory spotřebovává tyto zelené kredity, které mohou být zároveň obchodovány mezi firmami. Dohoda s Teslou o koupi těchto kreditů za tučné prémium tedy znamená zisk pro největšího rivala Volkswagenu na poli elektromobility.

Globální koncern Volkswagen vlastní značky Audi, Porsche, Bentley, Bugatti a Lamborghini. V předešlém roce koncern závodil s Teslou o prvenství na evropském trhu, kde má pod kontrolou asi 25% tohoto klíčového trhu. Zatímco elektrická vozidla mají čím dál větší zastoupení v Evropě, Volkswagen a jeho partneři zůstávají stále těžce závislí na autech se spalovacími motory v Číně.

Podle švýcarské banky UBS, Tesla a Volkswagen budou dva globální lídři na poli elektromobility v následujících dvou letech. Analytici čekají že Volkswagen dožene Teslu v počtu prodaných aut během příštího roku a obě se tak budou pohybovat okolo hranice 1.2 milionu.

Zdroje: MarketWatch.com, Freepik.com

Nejnovější články