Tesla zvyšuje cenu aut v USA i v Číně

Tesla zvýšila cenu svých elektrických vozidel v USA a Číně. Generální ředitel Elon Musk předtím hovořil o negativním vlivu inflace na jeho podnikání.

Tesla zvýšila cenu svých elektrických vozidel v USA a Číně. Generální ředitel Elon Musk předtím hovořil o negativním vlivu inflace na jeho podnikání.

Společnost zvýšila ceny všech svých modelů, došlo k nárůstu cen verzí Model 3 a Model Y. Jedná se již o druhý nárůst v Číně za poslední týden.

Tesla zatím neuvedla důvod pro zvýšení, ale je pravda a nutné si uvědomit, co Musk ve svém tweetu na začátku tohoto týdne uvedl. Uvedl v něm, že Tesla a jeho společnost SpaceX, která se zabývá průzkumem vesmíru, zaznamenaly v poslední době „významný inflační tlak v oblasti surovin a logistiky“.

Materiály jako nikl, klíčová součást baterií pro elektromobily, také výrazně zdražily.

Opětovný nárůst dalších případů Covid v Číně a lockdown i v některých městech země, jsou ještě další výzvou pro již tak napjaté dodavatelské řetězce. Zároveň součástky, jako jsou polovodiče, zůstávají nadále nedostatkové.

V úterý (14.3.) oficiální čínský web společnosti Tesla uváděl počáteční cenu Modelu 3 Performance 367 900 juanů (57 648 $). The South China Morning Post přitom informoval 10. března o ceně 349 900 juanů již po předchozím zvýšení ceny naposledy.

Model Y Long Range v Číně nyní stojí 375 900 juanů – předchozí cena činila 357 900 juanů.  Model Y Performance je aktuálně za cenu 417 900 juanů, což je nárůst z 397 900 juanů dříve.

Uvidíme až časem, zda-li tento trend zdražování společnosti Tesla, brzy nezasáhne i Evropu.


 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články