Tim Cook říká, že u zaměstnanců společnosti Apple hledá čtyři vlastnosti

Tim Cook netráví celé dny prohlížením životopisů, ale během svého jedenáctiletého působení ve funkci generálního ředitele společnosti Apple zjistil, co je potřeba k tomu, aby se společnosti dařilo.

Tim Cook netráví celé dny prohlížením životopisů, ale během svého jedenáctiletého působení ve funkci generálního ředitele společnosti Apple zjistil, co je potřeba k tomu, aby se společnosti dařilo.

Na slavnostním zahájení studia na Neapolské univerzitě Federico II. tento týden Cook absolventům neapolské univerzity řekl, že si všiml, že úspěch společnosti Apple závisí na její kultuře a na tom, koho zaměstnává. Společnost například obvykle hledá zaměstnance se čtyřmi společnými schopnostmi: schopností spolupracovat, kreativitou, zvídavostí a odbornými znalostmi.

"To je pro nás velmi dobrý vzorec," řekl a poznamenal, že tyto vlastnosti také přispívají k ambiciózní, ale zároveň vstřícné kultuře na pracovišti. "Není to tak, že by někdo šel do kouta nebo do skříně a sám přišel na to [jak vytvořit technologii]."

Když mluvil, zdálo se, že seřadil dovednosti v tomto pořadí. Důvodem, proč je spolupráce tak důležitá, je podle něj to, že spojuje všechny tři ostatní dovednosti.

"Hledáme... základní pocit, že když se s vámi podělím o svůj nápad, tak ten nápad poroste a bude větší a lepší," řekl Cook. "A tento proces [spolupráce] je způsob, jakým Apple vytváří produkty."

Tento smysl pro týmovou práci se hodí ke kreativitě a zvídavosti, protože všechny tři jsou podle něj potřeba k uvedení nových nebo vylepšení starých nápadů.

"Hledáme lidi, kteří přemýšlejí jinak - kteří se dokáží podívat na problém a nenechají se strhnout dogmatem, jak byl tento problém vždy [řešen]," řekl. "Je to klišé, ale neexistují hloupé otázky. Je úžasné, když se někdo začne ptát tak, jak by to dělalo dítě."

Je však otázkou, zda náborová taktika společnosti Apple důsledně zajišťuje pozitivní pracovní prostředí. Letos společnost vypadla z každoročního seznamu globálních společností s nejlepší kulturou na pracovišti, který sestavuje Comparably. Za kancelářskou kulturu získala hodnocení "C", přestože loni se umístila na 14. místě.

Propadla se také o více než 20 míst v každoročním žebříčku nejlepších míst pro práci v USA, který sestavuje společnost Glassdoor, a to z 31. místa na 56. místo. V hodnoceních zaměstnanců na obou webech se uvádí špatná rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, nepravidelné rozvrhy a vysoký stres z konkurenčního pracovního prostředí.

"Jsme a vždy jsme byli hluboce odhodláni vytvářet a udržovat pozitivní a inkluzivní pracovní prostředí," uvedl Apple v prohlášení pro New York Times v reakci na stížnosti zaměstnanců na "toxickou" kulturu, které se objevily v září. "Všechny obavy bereme vážně a důkladně je prošetřujeme, kdykoli je vznesena obava, a z úcty k soukromí všech dotčených osob o konkrétních záležitostech zaměstnanců nehovoříme."

Taktika přijímání zaměstnanců v Applu podle Cooka funguje již nejméně šest let. Na konferenci Utah Tech Tour v říjnu 2016 Cook řekl, že Apple u svých zaměstnanců hledá genialitu, odhodlání, obsedantní zvědavost, týmové zaměření a rozjitřený idealismus.

"Hledáme hříšně chytré lidi ... [ale] hříšně chytrých lidí je hodně," řekl na konferenci. "Hledáme lidi, kteří jsou velmi schopní spolupracovat, protože nikdo - ani ten, kdo má ... na zádech pláštěnku - nezvládne všechno sám."

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články