Autor: Filip Kejval

Turecko letos zdvojnásobilo nákupy ruské ropy

Turecko letos zdvojnásobilo dovoz ruské ropy, jak vyplývá z údajů společnosti Refinitiv, o nichž informovala agentura Reuters, a stalo se tak jednou z několika zemí, které zaplnily mezeru po evropských odběratelích.

Turecko letos zdvojnásobilo dovoz ruské ropy, jak vyplývá z údajů společnosti Refinitiv, o nichž informovala agentura Reuters, a stalo se tak jednou z několika zemí, které zaplnily mezeru po evropských odběratelích.

Dovoz v roce 2022 zatím dosáhl přibližně 200 000 barelů denně, což je nárůst oproti 98 000 barelům ve stejném období v roce 2021, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Turecko je jednou ze skupiny zemí, které v letošním roce prudce zvýšily nákupy ruské ropy, protože západní odběratelé se po invazi Vladimira Putina na Ukrajinu této ropě vyhýbají.

Přestože západní sankce umožnily pokračovat v obchodování s energiemi, některé společnosti a země v Evropské unii se "samy" sankcionovaly a vyhýbaly se kontaktu s ruskými produkty, což vedlo k prudkému poklesu dovozu do bloku.

Těžba a vývoz ruské ropy však zůstaly na vysoké úrovni, protože ostatní odběratelé zintenzivnili a zvýšili své nákupy. Sankce znamenají, že se ruská ropa obchoduje se slevou oproti mezinárodním referenčním cenám, což ji činí atraktivnější.

Hlavní turecké rafinerie zvýšily dovoz ruské ropy a zároveň omezily nákupy na Blízkém východě a v Severním moři, uvedla agentura Reuters.

Zvýšení přichází v době, kdy se Turecko - které není v Evropské unii a vyhýbá se sankcím vůči Rusku - sbližuje s Moskvou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v srpnu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a dohodli se na posílení hospodářské spolupráce.

Indie a Čína, další dvě země, které prohloubily vztahy s Ruskem, rovněž prudce zvýšily nákupy ropy.

Podle Mezinárodní energetické agentury se ruská produkce ropy v roce 2022 udržela podstatně lépe, než se původně očekávalo. Údaje IEA ukázaly, že produkce se oproti roku 2021 prakticky nezměnila.

"Přesměrování toků do Indie, Číny, Turecka a dalších zemí spolu se sezónně vyšší ruskou domácí poptávkou zmírnilo ztráty v těžbě," uvedla IEA již dříve v srpnu.

Upozornila však, že plány EU na postupné ukončení drtivé většiny dovozu ropy z Ruska do začátku příštího roku pravděpodobně povedou k většímu poklesu produkce.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články