Autor: Radka Guzi

Twitter propustil přes 950 zaměstnanců

Ačkoliv Elon Musk informoval média, že se nechystá žádné hromadné propouštění, opak se stává pravdou. Z Kalifornie přišla zpráva o propuštění celkem 983 zaměstnanců Twitteru.

Ačkoliv Elon Musk informoval média, že se nechystá žádné hromadné propouštění, opak se stává pravdou. Z Kalifornie přišla zpráva o propuštění celkem 983 zaměstnanců Twitteru.

Propuštění zaměstnanci svoji výpověď obdrželi 4. listopadu 2022, pracovníci byli okamžitě odříznutí od svých pracovních emailů a interních systémů společnosti Twitter. Pro pracovníky to byla opravdu nečekaná a šokující záležitost.

Důvod výpovědí

Hromadné propouštění se tak stalo prakticky po týdnu, co miliardář Elon Musk převzal společnost Twitter podle původních nabídek z letošního jara. Americký miliardář svůj krok zhodnotil slovy: „Co se týká propouštění, bohužel není žádné jiné cesty, protože společnost přichází o více než 4 miliony dolarů denně. Každému propuštěnému zaměstnanci bylo nabídnuto tříměsíční odstupné, což je o polovinu více než to vyžaduje zákon.“

Ztráta 4 milionů dolarů denně pro společnost Twitter představuje roční ztrátu okolo 1,5 miliardy dolarů, což je opravdová finanční rána.

Hromadné propouštění společnosti je ovšem v rozporu s federálním zákonem tak zvaným WARN, který určuje, že zaměstnanci by měli být informováni o svém propuštění 60 dnů dopředu. Tuto podmínku však zaměstnavatel nesplnil, jelikož své pracovníky o propuštění informoval k 4. listopadu 2022 a ihned přišli zaměstnanci dle dostupných informací o přístupy k práci. Tyto přístupy jim byly zřejmě odejmuty přes noc z 3. listopadu na 4. listopadu. Dle WARN se očekává, že k ukončení pracovněprávních vztahů dojde k lednu 2023.

Společnost Twitter vydala prohlášení, že propuštění zaměstnanci obdrží své mzdy a ostatní benefity, a to až do data ukončení pracovního poměru. Ačkoliv se de facto jedná o zákonnou povinnost, společnost se tak zřejmě snaží zmírnit negativní zprávu a uklidnit veřejné mínění.

Konkrétní čísla

Výpověď dostalo konkrétně 784 pracovníku ze San Francisca, 9 výkonných manažerů, 147 pracovníků ve středním managementu firmy, 592 specialistů a odborných pracovních pozic a 36 prodejců a administrativních pracovníků. Propouštělo se i v Santa Monice, kde firma propustila 93 zaměstnanců. Dále pak výpověď obdrželo 106 pracovníků ze San Jose.

Reakce propuštěných zaměstnanců a politiků

Vzhledem k bleskovým výpovědím a nekorektnímu chování společnost Twitter obdržela od svých propuštěních pracovníků žalobu. Hromadná žaloba zaměstnanců byla podaná prostřednictvím právničky, která se zabývá zejména právy zaměstnanců, Shannon Liss Riordan. Žaloba se především opírá o federální zákon, podle kterého nebyly dodrženy zákonné podmínky výpovědí.

Společnost Twitter celkem zaměstnává přibližně přes 7 tisíc zaměstnanců. Po převzetí společnosti Elonem Muskem za přibližně 1,1 bilionu korun se ve firemním prostředí Twitteru ději opravdu velmi nepříjemné události a atmosféra ve firmě by se doslova dala „krájet“.

Ke společnosti Twitter a hromadnému propouštění se taktéž vyjádřili přední američtí politici, kteří vnímají sociální sít jako prostředek pro šíření především nebezpečných dezinformací.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články