Ukrajinští hackeři vytvořili falešné profily atraktivních žen, aby ruské vojáky přiměli sdílet jejich polohu, uvádí se ve zprávě. O několik dní později byla základna vyhozena do povětří.

Ukrajinští hackeři založili falešné účty atraktivních žen, aby oklamali ruské vojáky a přiměli je k zasílání fotografií, které našli a předali ukrajinské armádě, uvedl list Financial Times.

Ukrajinští hackeři založili falešné účty atraktivních žen, aby oklamali ruské vojáky a přiměli je k zasílání fotografií, které našli a předali ukrajinské armádě, uvedl list Financial Times.

Nikita Knysh, třicetiletý IT profesionál z Charkova, řekl FT, že když letos v únoru začala ruská invaze, chtěl využít své hackerské dovednosti, aby pomohl své zemi.

Podle FT naverboval další hackery a založil skupinu přezdívanou Hackyourmom, kterou nyní tvoří 30 hackerů z celé země.

Poslední měsíc podle něj oklamali ruské vojáky v Melitopolu tím, že si vytvořili falešné účty a vydávali se za atraktivní ženy na několika sociálních sítích, včetně Telegramu.

Hackeři se dokázali seznámit s ruskými vojáky a nakonec je přesvědčit, aby jim poslali své fotografie z fronty, řekl Knysh FT.

"Rusové, ti chtějí vždycky šukat," řekl Knysh FT. "Posílají [holkám] spoustu sraček, aby dokázali, že jsou válečníci."

Když vojáci poslali fotky, hackeři dokázali identifikovat, že byly pořízeny ze vzdálené ruské vojenské základny poblíž okupovaného Melitopolu na jihu Ukrajiny, uvedly FT.

Předali informace ukrajinské armádě a o několik dní později byla základna napadena, řekl Knysh FT

"Moje první myšlenka byla - jsem efektivní, mohu pomoci své zemi," řekl FT další člen týmu Hackyourmom, identifikovaný pouze jako Maxim. "Pak jsem si uvědomil, že toho chci víc - chci najít další základny, znovu a znovu."

Ukrajinský internetový zpravodajský server Ukrajinská pravda minulý měsíc informoval o výbuchu na velké ruské vojenské základně v Melitopolu s odvoláním na jejího starostu Ivana Fedorova.

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala bezprecedentní kybernetickou válku, v níž útočí hackeři na obou stranách.

Na začátku invaze požádal ukrajinský ministr pro digitální technologie civilisty s "digitálním talentem", aby se připojili k "IT armádě" země.

Během květnových vojenských oslav ruského Dne vítězství byly hacknuty hlavní ruské televizní kanály, aby zobrazovaly protiválečné zprávy.

Knysh řekl FT, že jeho tým se podílel i na dalších hackerských útocích, včetně úniku databází ruských vojenských dodavatelů a podvedení ruských televizních stanic, aby přehrávaly zpravodajské klipy o ukrajinských civilních obětech.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články