USA uvalí na Rusko nové sankce, obsahují i slib postupného ukončení dovozu ruské ropy

Bílý dům oznámil, že zavede další sankce proti Rusko poté, co se prezident Joe Biden a představitelé členských zemí G7 v neděli setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Bílý dům oznámil, že zavede další sankce proti Rusko poté, co se prezident Joe Biden a představitelé členských zemí G7 v neděli setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

G7 – sdružení ekonomicky nejvyspělejších států světa, které zahrnuje USA, Spojené království, Kanadu, Francii, Německo, Itálii a Japonsko – se sešlo, aby diskutovalo o tom, jak mohou národy „bojovat za mírovou, prosperující a demokratickou budoucnost“ Ukrajiny. 

"My, G7, jsme dnes ujistili prezidenta Zelenského o naší pokračující připravenosti přijmout další závazky, které pomohou Ukrajině zajistit její svobodnou a demokratickou budoucnost, aby se Ukrajina mohla bránit a odradit budoucí akty agrese," uvedla skupina v prohlášení.

Zde je bližší pohled na to, jaké sankce USA plánují zavést:

Sankce proti ruským státem kontrolovaných médií

USA uvalí sankce na tři nejsledovanější přímo či nepřímo státem kontrolovaných televizních stanic v Rusku, kterými jsou Akciová společnost Channel One Russia, Television Station Russia-1 a Akciová společnost NTV Broadcasting Company.

Zásah proti obcházení sankcí

Bílý dům zakazuje Američanům poskytovat služby v oblasti „účetnictví, zakládání společností a poradenství v oblasti řízení“ komukoli v Rusku.

"Tyto služby jsou klíčem k tomu, aby ruské společnosti a elity nebudovaly bohatství, a tím generovaly příjmy pro Putinovu válečnou mašinérii, a aby se toto bohatství snažily skrýt a vyhýbaly se sankcím," uvedl Bílý dům ve svém prohlášení.

Snížení závislosti na ruské energii

Všechny země G7 slíbily, že postupně ukončí nebo zakážou dovoz ruské ropy. USA dříve zakázaly dovoz ruské ropy, plynu a uhlí.

Další kontroly exportu

USA vydají pravidlo, které uvalí další omezení na ruský průmyslový sektor. To zahrnuje dřevěné výrobky, průmyslové motory, kotle, ventilátory a  ventilační zařízení.

Sankce více ruských občanů a úředníků

USA uvalily 2600 vízových omezení na ruské a běloruské představitele. Sankcionovalo osm manažerů ze Sberbank, což je největší ruská finanční instituce, a také 27 manažerů z Gazprombank, dceřiné společnosti ruského plynárenského gigantu Gazprom. Bílý dům také sankcionoval Moskevskou průmyslovou banku a jejích deset dceřiných společností.

Zdroje: insider.com, unsplash.com

Nejnovější články