Autor: Adam Spáčil

Už mě nebaví utápět čas ve svých investicích, a tak plánuji vyměnit akcie za indexové a podílové fondy

Většinu svých dvaceti let jsem dělal spoustu finančních chyb, od ignorování penzijního fondu až po zadlužování.

Většinu svých dvaceti let jsem dělal spoustu finančních chyb, od ignorování penzijního fondu až po zadlužování. Před několika lety se mi podařilo dostat své finance na stabilnější místo a tehdy jsem se rozhodl, že je čas investovat.

Bez větších znalostí a strategie jsem se rozhodl koupit několik jednotlivých akcií. Investoval jsem do společností, jejichž jsem byl spotřebitelem, a do společností, o kterých jsem si myslel, že mají slibnou budoucnost. I když mi to v té době připadalo jako dobrý nápad, nákup těchto jednotlivých akcií způsobil, že moje investiční strategie je časově náročná a není tak výnosná, jak bych si přál.

Indexové a podílové fondy, které ukládají peníze do cenných papírů, jako jsou akcie, dluhopisy a krátkodobé dluhy, často přinášejí vyšší výnosy.

Podle The Balance dosáhly v roce 2021 podílové fondy v sedmi kategoriích průměrného ročního výnosu 11,54 %, což je mnohem více než výnosy, kterých jsem dosáhl u jednotlivých akcií.

Při přehodnocování svých financí v roce 2022 uvádím tři důvody, proč zvažuji, že se zbavím všech svých individuálních akcií a nahradím je indexovými nebo podílovými fondy.

1. Můj individuální přístup k akciím byl náhodný

Byl jsem tak nadšený, že jsem vstoupil do světa investování, že jsem prostě vzal kus hotovosti a začal za ni nakupovat akcie. Nakupoval jsem akcie společností, které jsem považoval za perspektivní, a společností, jejichž jsem byl věrným spotřebitelem. I když tento přístup může někomu vyhovovat, nevedl k nejlepším výnosům.

Výběr indexových nebo podílových fondů - dokonce i těch, které zahrnují společnosti, jejichž akcie jsem koupil - by mohl být lepší strategií pro zvýšení výnosů, protože úspěch není založen pouze na jedné společnosti.

2. Chci větší rozmanitost svých investic

Od chvíle, kdy jsem začal investovat do akcií, jsem věděl, že je důležité mít v portfoliu různé kategorie a společnosti. Nakonec jsem zjistil, že jsem většinou investoval jen do technologických společností, protože to byly společnosti, o kterých jsem toho věděl nejvíce.

Jednou z výhod ukládání peněz do podílových nebo indexových fondů je možnost mít rozmanitější portfolio. Můžete si vybrat fondy podle velikosti společností nebo podle kategorií, jako je S&P 500. indexový fond, rozvíjející se trhy nebo fond mezinárodních akcií.

3. Nemám čas spravovat své zásoby

V průběhu let jsem nakoupil akcie více než 15 společností. I když jsem často v pokušení nechat peníze na trhu a nekontrolovat je, na vlastní kůži jsem si vyzkoušel, proč je to špatný nápad.

Jednou jedna ze společností, do které jsem investoval, zkrachovala a já jsem přišel o všechny peníze, protože jsem nevěnoval pozornost zprávám a neprodal akcie dostatečně rychle.

Jelikož jsem v investování stále nováčkem, správa mých akcií mi zabere několik hodin výzkumu týdně a nutí mě denně rozhodovat o tom, kdy akcie nakoupit a kdy prodat. Indexové nebo podílové fondy nevyžadují tolik výzkumu a času.

Nakonec chci strávit méně času přemýšlením o tom, které akcie koupit a které prodat. Místo toho chci strávit jen asi hodinu měsíčně sledováním svých indexových nebo podílových fondů a pár hodin každé čtvrtletí rozhodováním o tom, do kterých nových fondů bych měl investovat.

Doufám, že díky tomuto přístupu je investování méně časově náročné a přináší větší výnosy.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články