Více než polovina solárních projektů v roce 2022 je ohrožena prudkými nárůsty nákladů

Podle nové zprávy energetické poradenské společnosti Rystad Energy by prudce rostoucí solární náklady, způsobené růstem cen surovin a omezeními dodavatelského řetězce, mohly zpozdit nebo dokonce zrušit více než polovinu očekávané výstavby solární energie v roce 2022.

Podle nové zprávy energetické poradenské společnosti Rystad Energy by prudce rostoucí solární náklady, způsobené růstem cen surovin a omezeními dodavatelského řetězce, mohly zpozdit nebo dokonce zrušit více než polovinu očekávané výstavby solární energie v roce 2022. 

Předpovědi na příští rok činí 90 gigawattů nové solární energie po celém světě, nyní společnost uvedla, že 56 % těchto projektů je ohroženo prudkým nárůstem cen. Prudký nárůst znamená, že se vývojáři mohou pokusit vyjednat smlouvy o nákupu vyšší energie nebo sami absorbovat náklady, což povede k nižším maržím. 

Celkem náklady na fotovoltaické moduly vzrostly téměř o 50 % z méně než 0,20 USD za wattový vrchol, v roce 2020 na 0,26 a 0,28 USD/Wp (watový vrchol)během druhé poloviny roku 2021, podle Rystada. Wattový vrchol měří maximální výkon. 

Část rostoucích nákladů je způsobena vyššími cenami polysilikonu, který je klíčovou součástí solárních systémů. Rystad uvedl, že ceny tohoto materiálu vzrostly o 300 % od července 2020. IHS Markit nyní odhaduje o něco menší nárůst. Ceny polysilikonu vzrostly mezi říjnem 2020 a říjnem 2021 o více než 200 %. 

A není to jen polysilikon. Zvyšují se i další nezbytné součásti solárních systémů, včetně stříbra, mědi, hliníku a skla. Poptávka po surovinách roste s tím, jak se svět probouzí z karantény, což tlačí ceny nahoru, neboť nabídka zůstává napjatá. 
„Neočekává se, že by se současné nedostatky odstranila během příštích 12 měsíců, což znamená, že vývojáři a dodavatelé se budou muset rozhodnout, zda sníží své marže, pozdrží projekty nebo zvýší ceny odběru, aby projekty finančně uzavřeli,“ dodal David Dixon, senior analytik obnovitelných zdrojů ve společnosti Rystad Energy. 

Rystad Energy poznamenala, že se teprve uvidí, zda budou tyto projekty nakonec jen odloženy, nebo rovnou zrušeny. 

Společnost dále uvedla, že zvýšené ceny dopravy a její zpoždění mají také významný dopad, přičemž tyto náklady vzrostly mezi zářím 2019 a říjnem 2021 téměř o 500 %. Celkově přeprava způsobuje značné výzvy pro vývojáře a dodavatele modulů. 

Skok v nákladech na výrobu samotných modulů a jejich následné odeslání jsou u projektů největšími náklady, obvykle stojí mezi čtvrtinou a třetinou celkových investic projektu. 

Rystad Energy uvedla, že zvýšené náklady na dopravu zvýšily vyrovnané náklady na elektřinu mezi 10 % a 15 %, což je „hlavní nárůst nákladů pro většinu projektů plánovaných na rok 2022“. Vyrovnané náklady na elektřinu se používají k porovnání cen mezi různými formami energie. 
 

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články