Autor: Radka Guzi

Volvo ve znamení ochránce lidských životů a planety

Švédská automobilka Volvo se pyšní svými přednostmi zejména v oblasti bezpečnosti. Společnost Volvo si ovšem vzala za své, že nestačí chránit pouze lidské životy, nýbrž je zapotřebí chránit i přírodu kolem sebe.

Švédská automobilka Volvo se pyšní svými přednostmi zejména v oblasti bezpečnosti. Byla to právě tato společnost, která jako první si nechala patentovat například tříbodový bezpečnostní pás nebo sledování mrtvého úhlu. Společnost Volvo si ovšem vzala za své, že nestačí chránit pouze lidské životy, nýbrž je zapotřebí chránit i přírodu kolem sebe.

Udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí

Trvalá udržitelnost je čím dál tím důležitější a firmy se snaží najít cesty, jak vyhovět těm nejpřísnějším kritériím, aby obstály také v oblasti životního prostředí. Společnost Volvo si dala za cíl, že každý rok bude představovat nové elektromobily, a ten letošní odstartovala s novým modelem Volvo EX90. Představitelé švédské společnosti ovšem dodávají, že „pouze“ elektromobily k lepšímu životnímu prostředí nestačí. Je podle nich nanejvýš důležité, aby se řešila také otázka skladby energetického mixu, ze kterého se elektromobily napájí. Rozdíl mezi uhlíkovou stopou elektromobilu napájeného z čistých nebo z „běžných“ zdrojů je totiž až 35 %.

I přesto, že je elektromobil napájen z čistých zdrojů není jeho uhlíková stopa 0. Jak je to možné? Další znečištění planety spočívá ve výrobě vozu, kdy opět více než třetina této uhlíkové stopy spočívá ve výrobě oceli. Společnost Volvo nyní investuje právě do výroby oceli, která by měla být z čistých zdrojů, díky tomu by se uhlíková stopa mohla radikálně snížit. Taktéž baterie elektrických vozů jsou již téměř plně recyklovatelné. Pro udržitelnost a recyklovatelnost baterií slouží Volvu závod v Norsku.

Obnovitelnost a podpora přírody se podepisuje také na vnitřní výbavě Volva. Například kožené sedačky by nově měly být vyrobeny z nového materiálu velmi podobného kůži, který je ale vyroben z recyklovatelných plastových lahví, přírodních olejů a jehličnanů. Stejně tak dřevěné prvky, které jsou součástí interiéru budou vybírány pouze z certifikovaného a šetrného lesního hospodářství.

Řešení v oblasti obnovitelných zdrojů neunikly ani továrny Volva, které se postupně revitalizují tak, aby byly ekologické, soběstačné a zejména napájeny z čistých obnovitelných zdrojů.

Nový elektromobil Volvo EX90

V České republice byl 9. listopadu 2022 poprvé představen v Praze na Žižkově nový model Volvo EX90. Jedná se o plně elektrické SUV, které je symbolem Volva pro ochranu lidských životů a ochranu planety. Vozidlo má dojezd 600 km, doba dobíjení 30 minut, zrychlení z 0 na 100 km za 5,9 s a výkon 408 koní. Volvo má k dispozici pro úplnou transparentnost i orientační kalkulačku, kde si řidič může zadat konkrétní styl jeho jízdy a dostane přesnější čísla ohledně jeho jízdy například o konkrétních kilometrech dojezdu.

SUV je disponuje 7 místy, kdy sedadla vzadu jsou plně hodnotná sedadla a obsahuje nejvyšší možnou výbavu bezpečnostních prvků.

Bezpečnostní prvky

Vozidlo umí rozpoznat chování řidiče, kdy například se řidič sehne pro předmět, který mu upadl na podlahu a nezáměrně pootočí volantem. Vozidlo řidiči umí pomoci při rychlém úhybném manévru, kdy se řidič musí rychle vyhnout například kolu nebo vozidlu, které mu nečekaně vjelo do dráhy. Při rychlosti 60 km za hodinu dokáže vůz včas zastavit před nepozorným chodcem, který se v noci vynoří mezi auty ve vozovce. Volvo dokáže i na poměrně velkou vzdálenost identifikovat v noci černou pneumatiku na vozovce. Vozidlo samozřejmě disponuje mnohem více bezpečnostních prvků, zde jsme použili pouze výčet některých z nich. Volvo EX90 disponuje laserovým senzorem lidar a na jeho bezpečnosti si inženýři z Volva dali více než záležet.

Volvo jako investiční příležitost

Švédská společnost za rok 2021 dosáhla nejvyšších celoročních tržeb a zisku. Její provozní zisk čili EBIT, činil 20,3 miliard švédských korun, marže 7,2 %, 282 miliard švédských korun v tržbách a celkem firma prodala téměř 700 tisíc vozů.

Společnost si vzala za cíle například to, že u svých vozů sníží emise CO2 o 40 % a více než 50 % software bude vyvíjet interně.

Zdroje:

volvocars.com

unsplash.com

Nejnovější články