Vyhlídka na nesplacení ruského dluhu se znovu objevuje, protože USA blokují platbu dluhopisů

Vyhlídka na nesplacení ruského dluhu se opět dostala do popředí, když americké ministerstvo financí zablokovalo platby dluhu denominovaného v dolarech z Moskvy prostřednictvím amerických bank.

Vyhlídka na nesplacení ruského dluhu se opět dostala do popředí, když americké ministerstvo financí zablokovalo platby dluhu denominovaného v dolarech z Moskvy prostřednictvím amerických bank.

Tento krok v pondělí večer zabránil Kremlu, aby zaplatil držitelům svého státního dluhu z dolarových rezerv ve výši více než 600 milionů dolarů, které drží u amerických finančních institucí, a jeho cílem je donutit Rusko, aby buď použilo více vlastních dolarových rezerv, nebo se smířilo s první platební neschopností po desetiletích.

Sankce uvalené po ruské invazi na Ukrajinu 24. února již zmrazily veškeré devizové rezervy, které ruská centrální banka drží v amerických bankách, ale ministerstvo financí Moskvě povolilo, aby tyto prostředky použila k úhradě kupónových plateb svých dluhů denominovaných v dolarech, a to v jednotlivých případech.

"Rusko se potýká s recesí, prudce rostoucí inflací, nedostatkem základního zboží a měnou, která již ve velké části světa nefunguje," uvedl v úterý mluvčí amerického ministerstva financí.

Mluvčí dodal, že jedním z "nejsilnějších" opatření z více než 700 sankcí, které USA uvalily, byly sankce proti CBR, které byly uvaleny "s bezprecedentní mnohostrannou koordinací, rychlostí a dopadem".

V pondělí, den poté, co se objevila obvinění, že ruské síly zmasakrovaly civilisty ve městech v okolí ukrajinského hlavního města Kyjeva, byla splatná splátka jistiny dluhopisu splatného v roce 2022 ve výši 552,4 milionu dolarů a kupónová splátka dluhopisu splatného v roce 2042 ve výši 84 milionů dolarů.

"Dnes vyprší lhůta, do kdy musí Rusko zaplatit další splátku dluhu. Počínaje dnešním dnem nepovolí americké ministerstvo financí provádět žádné platby dolarového dluhu z ruských vládních účtů u amerických finančních institucí," uvedl mluvčí ministerstva financí.

Rusko se dosud vyhnulo nesplacení svého dluhu v cizí měně navzdory tvrdým západním sankcím, které omezují přístup centrální banky k devizovým rezervám. Americké ministerstvo financí již dříve uvedlo, že sankce uvalené na Rusko nebrání zemi splácet mezinárodní dluh, přinejmenším do 25. května, kdy měla vypršet výjimka.

USA a Evropa nyní připravují další sankce v souvislosti s obviněními ze zabíjení civilistů.

Timothy Ash, stratég pro rozvíjející se trhy ve společnosti BlueBay Asset Management, označil krok ministerstva financí za "logický další krok".

"Putin si nyní bude muset dobře rozmyslet, zda se chce vyhnout formálnímu selhání v oblasti zahraničního dluhu, které bude mít negativní důsledky pro ruskou ekonomiku na několik let dopředu," uvedl ve své výzkumné zprávě.

"Ve skutečnosti, pokud Putin neustoupí z Ukrajiny, je těžké si představit, že by se Rusko vyhnulo platební neschopnosti, ledaže by udělalo něco jako přepravu letadel s fyzickou hotovostí v dolarech nebo zlatem na Západ, ale i pak je těžké si představit, že by nějaká mezinárodní banka byla ochotna poskytnout vypořádání držitelům dluhopisů, aby se vyhnula platební neschopnosti."

Pokud by Moskva nesplatila svůj dluh, jednalo by se o první platební neschopnost Ruska od roku 1998, kdy nesplatilo svůj domácí dluh, a o první platební neschopnost Ruska v zahraniční měně od bolševické revoluce v roce 1918.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články