Autor: Radka Guzi

Výroba elektřiny z uhlí je na cestě k dosažení historického maxima v tomto roce podle IEA

Zatímco uhlí zůstává důležitým zdrojem elektřiny, má podstatný vliv na životní prostředí.

Zatímco uhlí zůstává důležitým zdrojem elektřiny, má podstatný vliv na životní prostředí. „Bez důrazných a okamžitých kroků vlád k řešení emisí uhlí, způsobem, který je spravedlivý, dostupný a bezpečný pro postižené, budeme mít malou šanci, pokud vůbec nějakou, omezit globální oteplování na 1,5 °C,“ uvádí Fatih Birol, výkonný ředitel IEA.

Zpráva IEA

Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury by výroba elektřiny z uhlí měla letos dosáhnout historického maxima, přičemž výkonný ředitel organizace vyzývá k urychlenému opatření ke zmírnění emisí z tohoto sektoru. Zpráva IEA, Coal 2021, uvádí, že výroba energie z uhlí na planetě byla na trajektorii, která by v roce 2021 zaznamenala nárůst o 9 % a dosáhla 10 350 terawatthodin.

IEA ve svém pátečním oznámení uvedla, že oživení bylo „taženo letošním rychlým ekonomickým oživením, které zvýšilo poptávku po elektřině mnohem rychleji, než mohou nízkouhlíkové dodávky držet krok“. Prudký nárůst cen zemního plynu také zvýšil poptávku po uhelné energii tím, že je nákladově konkurenceschopnější.

Pokud jde o celosvětovou poptávku po uhlí, která se týká oblastí, jako je výroba oceli a cementu, stejně jako výroba elektřiny, má se v roce 2021 zvýšit o 6 %. Zpráva IEA uvádí, že celosvětová poptávka po uhlí může v příštích dvou letech dosáhnout nového historického maxima. Pokud jde o těžbu uhlí, IEA uvedla, že se jedná o předpověď, že v roce 2022 dosáhne historického maxima a poté se ustálí, protože se poptávka sníží.

V prohlášení vydaném spolu se zprávou výkonný ředitel IEA Fatih Birol popsal uhlí jako největší zdroj globálních uhlíkových emisí a letošní historicky vysoká úroveň výroby energie z uhlí je znepokojivým znamením toho, jak daleko je svět. se snaží snížit emise směrem k čisté nule.

Birolův odkaz na globální oteplování je souhlasem s pařížskou dohodou z roku 2015, jejímž cílem je omezit vytápění na výrazně pod 2, nejlépe na 1,5 stupně Celsia, ve srovnání s předindustriálními úrovněmi. Výzva je obrovská a Organizace spojených národů poznamenala, že 1,5 stupně Celsia je považováno za horní hranici, pokud jde o to, jak se vyhnout nejhorším následkům změny klimatu.

Ekologie

Přestože uhlí zůstává důležitým zdrojem elektřiny, má podstatný vliv na životní prostředí a americký Úřad pro energetické informace uvádí, že řada emisí je ze spalování uhlí. Patří mezi ně oxid uhličitý, oxid siřičitý, částice a oxidy dusíku. Greenpeace popsalo uhlí jako „nejšpinavější a nejvíce znečišťující způsob výroby energie“.

Při spalování se uvolňuje více oxidu uhličitého než ropy nebo plynu, takže je to velký problém, pokud jde o změnu klimatu. Uhlí také produkuje toxické prvky jako rtuť a arsen a malé částice sazí, které přispívají ke znečištění ovzduší.

Summit o změně klimatu COP26

Diskuse a debaty kolem uhlí jsou často emotivní, vzhledem k jeho významné ekologické stopě a velkému rozsahu tohoto úkolu, pokud jde o snížení závislosti planety na fosilních palivech. Zpráva IEA přichází jen něco málo přes měsíc poté, co ve skotském Glasgow skončil summit o změně klimatu COP26.

Dohoda dohodnutá na COP26 se snažila navázat na Pařížskou dohodu a zabránit nejhorším dopadům změny klimatu, ačkoli čelila překážkám souvisejícím s postupným vyřazováním uhlí, dotacemi na fosilní paliva a finanční podporou zemím s nízkými příjmy.

IEA poznamenala, že celosvětové trendy v oblasti uhlí budou z velké části utvářeny Čínou a Indií, které představují dvě třetiny celosvětové spotřeby uhlí, navzdory jejich snaze zvýšit obnovitelné zdroje a další nízkouhlíkové zdroje energie.

Zdroje:

cnbc.com

freepik.com

Nejnovější články