Výrobce čipů TSMC varuje, že válka mezi Tchaj-wanem a Čínou by znamenala prohru pro všechny

Pokud by Čína napadla Tchaj-wan, nejmodernější továrna na čipy na světě by byla "nefunkční", řekl tento týden předseda představenstva TSMC Mark Liu v anglicky psaném rozhovoru pro CNN.

Pokud by Čína napadla Tchaj-wan, nejmodernější továrna na čipy na světě by byla "nefunkční", řekl tento týden předseda představenstva TSMC Mark Liu v anglicky psaném rozhovoru pro CNN.

V nedatovaném rozhovoru Liu uvedl, že pokud by Čína napadla Tchaj-wan, továrna výrobce čipů by nemohla fungovat, protože je závislá na globálních dodavatelských řetězcích.

"Společnost TSMC nemůže nikdo ovládat násilím. Pokud použijete vojenskou sílu nebo invazi, znemožníte provoz továrny TSMC," řekl Liu. "Protože se jedná o tak sofistikované výrobní zařízení, je závislé na spojení v reálném čase s okolním světem, s Evropou, Japonskem, USA, od materiálů přes chemikálie a náhradní díly až po inženýrský software a diagnostiku."

TSMC, nejvyspělejší výrobce čipů na světě, vyrábí procesory pro americké společnosti včetně Apple a Qualcomm. Vyrábí čipy Apple řady A a M a má více než 50 % světového trhu se slévárnami polovodičů.

Výroky zazněly v době, kdy se v posledních dnech vystupňovalo napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem a kdy ostrov navštívila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

"Válka nepřináší žádné vítěze, všichni jsou poražení," řekl Liu.

Minulý týden Sněmovna reprezentantů schválila zákon o čipech a vědě, který vyčleňuje miliardy dolarů na pobídky pro výstavbu továren na čipy na území USA. Očekává se, že prezident Biden zákon podepíše v úterý.

Podle zastánců zákona je pro národní bezpečnost zásadní zajistit dodávky efektivních a moderních čipů pro použití v USA, pokud by Čína napadla Tchaj-wan nebo jinak ztížila výrobu čipů na Tchaj-wanu.

Zatímco většina pobídek z návrhu zákona bude určena americkým společnostem, jako je Intel, TSMC staví v Arizoně továrnu na čipy v hodnotě 12 miliard dolarů, která by mohla dotací využít.

Liu přirovnal případný konflikt na Tchaj-wanu k ruské invazi na Ukrajinu a uvedl, že ačkoli se oba konflikty velmi liší, ekonomický dopad na ostatní země by byl podobný. Vyzval politické představitele, aby se snažili válce vyhnout.

"Válka na Ukrajině není dobrá pro žádnou ze stran, je to scénář prohra-prohra," řekl Liu.

Liou uvedl, že invaze na toto území by způsobila hospodářský chaos v Číně, na Tchaj-wanu i v západních zemích. Uvedl, že TSMC prodává čipy čínským společnostem zaměřeným na spotřebitele, které potřebují služby společnosti a dodávky pokročilých počítačových čipů.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články