Vývoz ruské ropy do Evropy dosáhl čtyřměsíčního maxima, protože hrozí embargo, zatímco poptávka z Asie nadále klesá

Podle údajů agentury Bloomberg dosáhl minulý týden ruský vývoz ropy po moři do Evropy nejvyšší úrovně od dubna.

Podle údajů agentury Bloomberg dosáhl minulý týden ruský vývoz ropy po moři do Evropy nejvyšší úrovně od dubna.

Evropa v týdnu končícím 19. srpna dovezla 3,41 milionu barelů denně, vyplývá z údajů, které pokrývají čtyřtýdenní klouzavý průměr toků. V předchozím sledovaném období Evropa importovala 3,24 mil. barelů denně.

Většina odběratelů v minulém týdnu byla v černomořské, středomořské a severní oblasti Evropy.

Ruské toky jsou v Evropě stále oporou, a to i přes invazi Kremlu na Ukrajinu. Nárůst dovozu přichází v době, kdy na začátku prosince vstoupí v platnost částečné embargo Evropské unie na ruskou ropu.

Asii mezitím v posledních týdnech neustále klesá apetit po ruské ropě a dosáhl nejnižší úrovně od března. Během čtyřtýdenního období ruská ropa směřující do Asie klesla na 1,71 milionu barelů denně oproti 2,1 milionu barelů denně v dubnu a květnu.

Indie v poslední době více sází na ropu ze Saúdské Arábie a v červenci snížila dovoz ruské ropy o 7,3 %. Přesto jsou Indie a Čína největšími dovozci ropy z Ruska.

Vývoz ruské ropy poskytuje Kremlu důležitý zdroj peněz, protože západní sankce mu blokují přístup na světové finanční trhy. Podle údajů agentury Bloomberg získalo Rusko za týden 138 milionů dolarů, což je o 26 % více než v předchozím sledovaném období

.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články