Autor: Adam Spáčil

Vývoz ruské ropy do Evropy je nahrazován ropou z Blízkého východu, protože Moskva přesouvá dodávky do Asie

Saúdská Arábie a Irák pomáhají Evropě zbavit se ruské ropy, která stále častěji míří do Asie, protože válka Vladimira Putina proti Ukrajině přetváří globální trh s energií.

Saúdská Arábie a Irák pomáhají Evropě zbavit se ruské ropy, která stále častěji míří do Asie, protože válka Vladimira Putina proti Ukrajině přetváří globální trh s energií.

Podle údajů o přepravě, které shromáždila agentura Bloomberg, Evropa v prvních třech červencových týdnech dovezla ropovodem SuMed více než 1 milion barelů denně, což je téměř dvojnásobek oproti předchozímu roku. Objemy v ropovodu, který prochází přes Egypt, jsou tvořeny převážně saúdskou ropou, ale zahrnují také iráckou ropu.

Kromě toho během prvních tří červencových týdnů propluly Suezským průplavem do Evropy lodě převážející dalších 1,2 milionu barelů denně z Perského zálivu, většinou z Iráku, uvedla agentura Bloomberg.

To znamená, že dodávky ropy z Blízkého východu do Evropy ropovody a loděmi dosahují 2,2 milionu barelů denně, což je téměř o 90 % více než v lednu.

Rusko mezitím dodává svou ropu do Asie, konkrétně do Číny a Indie. Rusko je v současnosti největším dodavatelem ropy do Číny.

A protože Saúdská Arábie směřuje více ropy do Evropy, posílá méně ropy svým nejvýznamnějším zákazníkům v Asii. Dovoz saúdské ropy do Číny se v červnu snížil o 30 % v porovnání s předchozím rokem.

Změna ve struktuře obchodu s ropou by však mohla být ještě letos narušena v souvislosti s postupným zaváděním evropských sankcí na ruskou ropu. Sankční balíček zahrnuje zákaz přepravních a pojišťovacích služeb, což by mohlo Rusku zabránit ve vývozu ropy do zemí mimo Evropu a zvýšit konkurenci pro dodávky z Blízkého východu.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články