Autor: Adam Spáčil

Vzrušení z Trumpovy sociální sítě je jen několik týdnů před jejím spuštěním vlažné

Zdá se, že pouhých několik týdnů před očekávaným spuštěním se nadšení z náhražky Donalda Trumpa na sociálních sítích, společnosti Truth Social, zastavilo.

Zdá se, že pouhých několik týdnů před očekávaným spuštěním se nadšení z náhražky Donalda Trumpa na sociálních sítích, společnosti Truth Social, zastavilo.

Až na osmnáctiletého Westona Imera, politicky dychtivého příslušníka generace Z, který se již do aplikace přihlásil a tvrdí, že cokoli Trump přinese na trh, Ameriku odrovná.

"Návrat denního obsahu a 'sprostých tweetů', které všichni postrádali, včetně CNN a MSNBC, bude skvělá věc," řekl Imer, absolvent Trumpovy kampaně v roce 2016, o svých nadějích pro tuto platformu. Imer, který se na Twitteru označuje za "influencera sociálních médií", v současné době vede kandidaturu své matky Laurel Imerové na křeslo ve Sněmovně reprezentantů, které uvolňuje odstupující demokratický poslanec Ed Perlmutter z Colorada,

Server Insider oslovil desítku bývalých spolupracovníků Trumpovy administrativy, zkušených stratégů GOP a Trumpových obchodních partnerů, aby získali aktuální informace o tomto pravicově orientovaném komunikačním centru. Většina z nich na žádosti o komentář k Truth Social, který by mohl být spuštěn již 21. února, nereagovala.

Ti, kteří se k němu vyjádřili, uvedli, že projektu, který Trump prosazuje od chvíle, kdy byl kvůli své roli ve smrtícím obléhání Kapitolu 6. ledna odříznut od milionů svých příznivců na Twitteru, Facebooku a Instagramu, nevěnovali příliš pozornosti.

Truth Social je jedním z několika online komunikačních nástrojů určených pro příznivce MAGA, který je v rozporu s mainstreamovými službami, jako je Twitter, a nabízí "otevřenou, svobodnou a upřímnou globální konverzaci bez diskriminace politické ideologie".

Největším rozdílem mezi Truth Social a stávajícími konzervativními kanály, jako jsou Gettr a Parler, je zapojení Trumpa. A slib, že se vrátí k proudu vědomí, který rozzuřil jeho odpůrce předtím, než bojovný bývalý prezident přišel o svá práva na vysílání příspěvků.

Devin Nunes, kalifornský republikán s desetiletým mandátem, který nedávno odstoupil z Kongresu a stal se generálním ředitelem společnosti Trump Media and Technology Group, Vývojáři aplikace Truth Social neodpověděli na žádost o komentář ohledně plánovaného spuštění nebo zamýšleného publika aplikace. Neodpověděla ani Trumpova mluvčí Liz Harringtonová. Několik měsíců starou společnost Trump Media and Technology Group již vyšetřuje Komise pro cenné papíry.

Ačkoli je tato společnost stále ve vývoji, začínají se objevovat podrobnosti o její první nabídce.

Sen společnosti Truth Social je právě takový. Technologická firma najatá na moderování obsahu uvedla, že její umělá inteligence automaticky filtruje příspěvky obsahující "nahotu, drogy, násilí, nenávistné projevy, spam a šikanu", ale neblokuje politické diskuse ani dezinformace. Nunes uvedl, že tato ochranná opatření jsou nezbytná pro vytvoření "stránky, která je nejvhodnější pro rodiny".

"Nebudeme nikoho cenzurovat, protože má jiný názor například na vakcínu COVID," řekl Nunes televizi Fox News. "Právě o tom je otevřený internet - měl by sloužit k volnému toku debat a myšlenek po celém světě, aby se lidé mohli učit jeden od druhého a diskutovat spolu."

Zájemci o tuto službu musí teoreticky projít "čekací listinou" na webu, což je proces prověřování, který se zřejmě netýká VIP rekrutů.

Vytváření humbuku

Osobnost TikToku Jeremy Jacobowitz, který ve videu zveřejněném v říjnu 2020 označil Trumpa za "doslova nejblbějšího člověka na světě", oznámil, že obdržel pozvánku, aby se přihlásil o své preferované uživatelské jméno ještě před oficiálním spuštěním služby Truth Social.

Zda Jacobowitz kývnutí oceňuje, nebo zda bývalí asistenti plně chápou, co má Trump v těchto dnech za lubem, na tom Imerovi nezáleží. Deníku Insider řekl, že on, jeho matka a mnoho jeho přátel "z hnutí" jsou předem zaregistrováni a připraveni zpětně odposlouchávat každou Trumpovu letmou myšlenku.

Od té doby, co byl Trump vyhoštěn ze sociálních sítí, se jeho vyjadřování omezilo na sporadická prohlášení vydávaná jeho postprezidentskou kanceláří.

Další osobou, se kterou se Imer rád spojí, je Marjorie Taylor Greeneová, kontroverzní republikánka z Georgie, které byl zakázán přístup na Twitter za opakované šíření dezinformací. Podle Imera bude Greeneová, která loni na podzim osobně investovala nejméně 15 001 dolarů do Trumpovy mediální společnosti, "dalším významným přírůstkem do platformy".

Téměř 325 000 příznivců serveru Parler o Greeneové neslyšelo už několik měsíců. Mnohem aktivnější je na dvojčatech Gettr, která mají dohromady více než 860 000 sledujících.

Greene byl jedním ze čtyř desítek politických komentátorů, kterým se po přechodu na stávající klony připomínající ozvěnu nedaří zopakovat nárůst publika, který zaznamenali na Twitteru, uvedli analytici listu The Washington Post.

Imer uvedl, že Truth Social se přirozeně hodí pro konzervativní kandidáty, kteří chtějí "oslovit svou základnu bez stínových zákazů a cenzury". Předpověděl, že ostatní z druhé strany budou pravděpodobně následovat.

"Myslím, že se k aplikaci připojí i někteří umírnění demokraté, kteří nesouhlasí s cenzurou," řekl Imer.

A vymyslel několik způsobů, jak zajistit, aby Truth Social nadobro trumfla stávající sociální sítě.

Nejjednodušší inovace: zrušte limit 280 znaků. Podle Imera by bylo skvělé, kdyby lidé mohli psát delší příspěvky a nepředávali si je v po sobě jdoucích vláknech na Twitteru."

"Také si myslím, že přidání živého streamování by pro ně bylo z dlouhodobého hlediska přínosné," řekl Imer.

I když se chce zúčastnit, sedět s rukama v klíně, zatímco strážci společnosti Truth Social třídí pořadník, Imerovi vyhovuje.

"Myslím, že zatím je to jen způsob, jak zvýšit zájem a vyvolat zvědavost," napsal v e-mailu. "Řekl bych, že to funguje!"

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články