Warren Buffett nakupuje další akcie Occidental Petroleum, celkově již za 7,5 miliardy dolarů

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta tento týden utratila dalších 52 milionů dolarů za akcie společnosti Occidental Petroleum. Berkshire Hathaway letos navýšila své investice do ropné a plynárenské společnosti na zhruba 7,5 miliardy dolarů.

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta tento týden utratila dalších 52 milionů dolarů za akcie společnosti Occidental Petroleum. Berkshire Hathaway letos navýšila své investice do ropné a plynárenské společnosti na zhruba 7,5 miliardy dolarů.

Konglomerát slavného investora koupil asi 902 000 akcií, čímž zvýšil svůj podíl na 143 milionů akcií, ukazují dokumenty Komise pro cenné papíry a burzy. Tento podíl má hodnotu 9,2 miliardy dolarů na základě páteční závěrečné ceny společnosti Occidental ve výši 64,08 dolarů.

Berkshire také drží přibližně 84 milionů akciových warrantů s realizační cenou 59,62 USD – pod současnou cenou akcií společnosti Occidental. Pokud by Berkshire uplatnila své opční listy a ponechala si výsledné akcie, vlastnila by 227 milionů akcií Occidental, tedy asi 23 % společnosti.

Berkshire mezi 28. únorem a 16. březnem nashromáždila 7 miliard dolarů do akcií společnosti Occidental, poté 5. května investovala dalších asi 340 milionů dolarů. Tyto výdaje přispěly k tomu, že Berkshire v prvním čtvrtletí vyčlenila 41 miliard dolarů na akcie, což znamenalo jedno z nejaktivnějších nákupních období ve své historii.

Buffett se vrhl na nákupy Occidental poté, co koncem února slyšel generální ředitelku Vicki Hollub mluvit o ziscích společnosti. Buffet vyzdvihl provozní pokrok společnosti, splácení dluhů, zvyšování dividend a zaměření na vytváření dlouhodobých, udržitelných volných peněžních toků.

"To, co Vicki Hollub říkala, nedávalo nic jiného než smysl," řekl Buffett během nedávného výročního setkání Berkshire. "Rozhodl jsem se, že je to dobré místo, kam vložit peníze Berkshire."

Buffett také upozornil na nekontrolovatelné spekulace a zběsilé obchodování, které umožnilo Berkshire koupit 14 % Occidental během asi dvou týdnů – i když 40 % akcií společnosti drželi správci aktiv a indexové fondy, které v té době neprodávaly.

"Celá země se v březnu tohoto roku točila kolem obchodování Occidental nějakým šíleným způsobem, který nám umožnil koupit čtvrtinu toho, co nevlastnily čtyři další instituce, které se nechystaly prodat," řekl Buffett.

"Odporuje to všemu, co jsme s Charliem viděli, a viděli jsme toho hodně," pokračoval s odkazem na místopředsedu Berkshire, Charlieho Mungera.

Buffett dodal, že nikdy neviděl více Američanů, kteří by obchodovali s velkými americkými společnostmi jako s  „pokerovými žetony“ a zacházeli s akciovým trhem jako s „hazardem“.

Akcie společnosti Occidental letos vzrostly o 106 %, což z ní dělá nejlepší výkon v indexu S&P 500. Investoři sázejí, že společnost bude těžit z prudce rostoucích cen energií, které jsou částečně podporovány přerušením dodávek v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroje: insider.com , unsplash.com

Nejnovější články