Autor: Filip Kejval

Warren Buffett uzavřel obchod s firmou Alleghany v hodnotě 12 miliard dolarů za méně než dva týdny a ukázal svůj způsob podnikání

Warren Buffett připravil akvizici společnosti Alleghany v hodnotě 12 miliard dolarů, kterou provedla Berkshire Hathaway, za méně než dva týdny, jak vyplývá z pondělního podání regulačním orgánům.

Warren Buffett připravil akvizici společnosti Alleghany v hodnotě 12 miliard dolarů, kterou provedla Berkshire Hathaway, za méně než dva týdny, jak vyplývá z pondělního podání regulačním orgánům.

Transakci vyvolal generální ředitel společnosti Alleghany Joe Brandon, který dříve pracoval pro Buffetta jako generální ředitel General Re, dceřiné společnosti Berkshire, a v únoru zaslal šéfovi Berkshire kopii svého výročního dopisu. Buffett navrhl, že se sejdou a 7. března se setkali na večeři v New Yorku.

Buffett neztrácel čas a nabídl za společnost Alleghany 850 dolarů za akcii. Miliardář Brandonovi sdělil, že nabídka není podmíněna finančními ani geopolitickými riziky a že Berkshire nebude provádět žádné due diligence.

Buffett však upozornil, že pokud si společnost Alleghany najme finančního poradce, bude jeho odměna odečtena od jeho nabídky. Zdůraznil také, že dohoda je podmíněna rychlým postupem obou stran při přípravě a uzavření dohody.

Krátce po večeři Brandon informoval předsedu představenstva společnosti Alleghany Jeffa Kirbyho o Buffettově nabídce. Brandon a Kirby se 12. března setkali s Buffettem v jeho rodném městě Omaha a Kirby naléhal na šéfa společnosti Berkshire, aby zvýšil cenu, neodečítal odměnu finančnímu poradci nebo zaplatil částečně v akciích Berkshire. Buffett "zopakoval podmínky své původní nabídky a dal důrazně najevo, že v těchto bodech nehodlá svůj postoj měnit," uvádí se v podání společnosti Alleghany.

Dalším velkým krokem společnosti Alleghany bylo angažování Goldman Sachs za 27 milionů dolarů. Tato částka byla odečtena od nabídky společnosti Berkshire, čímž se snížila na 848,02 USD v hotovosti na akcii. Představenstvo společnosti Alleghany pak 20. března jednomyslně hlasovalo pro fúzi a dohoda byla oznámena následující den ráno - méně než 14 dní poté, co Buffett předložil svou nabídku.

Pozoruhodné je, že ředitelé společnosti Alleghany se před podpisem smlouvy s Berkshire rozhodli nezkoumat alternativní nabídky. Odvolávali se na to, že Buffett se v minulosti aukcím vyhýbal, na riziko, že by mohl svou nabídku stáhnout, a na možnost, že by se informace o transakci dostaly na veřejnost a mohly by ovlivnit dohodu.

Konečná dohoda obsahuje ustanovení o "go-shopu", které dává společnosti Alleghany 25 dní na získání lepší nabídky. Pojišťovnu rovněž zbavuje povinnosti zaplatit společnosti Berkshire poplatek za ukončení smlouvy, pokud uzavře lepší dohodu. Společnost Goldman kontaktovala celkem 31 potenciálních zájemců před uplynutím lhůty pro "go-shop", která vyprší o půlnoci 14. dubna.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články