Wikipedie brání uživatelům v úpravách stránky "Recese" kvůli velkému množství "nesmyslů"

Wikipedie zabránila některým uživatelům provádět úpravy na stránce "Recese", protože mnoho lidí se přelo o správný význam tohoto termínu.

Wikipedie zabránila některým uživatelům provádět úpravy na stránce "Recese", protože mnoho lidí se přelo o správný význam tohoto termínu.

Od 3. srpna mohou na stránce "Recese" provádět úpravy pouze uživatelé Wikipedie, kteří jsou na stránce zaregistrovaní nebo si nedávno nezaložili nový účet, protože stránka je nyní podle Wikipedie "částečně chráněná". Všechny editace ostatních uživatelů se budou uchovávat pro lidskou kontrolu, uvedli redaktoři stránky.

"Polozabezpečené články mohou editovat pouze přihlášení uživatelé, jejichž účty jsou alespoň 4 dny staré a provedli alespoň 10 editací," uvedla nadace Wikimedia, která stojí za Wikipedií, ve svém prohlášení pro agenturu Bloomberg. "Dobrovolní editoři tyto a další nástroje pravidelně používají, aby pomohli zajistit, že obsah Wikipedie je neutrální a má dobré zdroje."

Stránky Wikipedie spravuje skupina dobrovolných editorů. Tito redaktoři vytvořili samostatnou stránku, kde mohou lidé diskutovat o přesné definici recese ve snaze "vyhnout se tomu, abychom ze sebe dělali šašky" uprostřed "naprostých nesmyslů a vitriolu, které se objevily" na stránce o recesi.

Debata se vede kolem toho, co přesně představuje recesi, ale každá je jiná. Zatímco recese často zahrnuje několik po sobě jdoucích čtvrtletí poklesu HDP, není tomu tak vždy.

Osm ekonomů, kteří jsou členy soukromé skupiny zvané Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), jsou těmi, kteří oficiálně rozhodují o tom, zda jsou USA v recesi, a zatím to navzdory údajům o HDP odmítli.

NBER při označování recese bere v úvahu několik faktorů, nejen údaje o HDP. Mezi tyto faktory patří nezaměstnanost, růst příjmů a spotřebitelské výdaje.

Bílý dům se navíc ohradil proti tvrzení, že se USA nacházejí uprostřed recese.

I přes tato tvrzení nejsou někteří Američané přesvědčeni. Podle červencového průzkumu společnosti Morning Consult se dvě třetiny voličů (65 %) domnívají, že se USA právě nacházejí v recesi. Republikáni si častěji myslí, že recese je zde, a to 78 %, zatímco u demokratů je to 30 %.

Zajímavé je, že podle průzkumu si 65 % voličů myslí, že USA jsou právě teď v recesi, zatímco v březnu 2020, kdy se země podle údajů NBER skutečně nacházela v recesi, si to myslelo jen 51 % voličů.

Zdroje: marketwatch.com, Unsplash.com

Nejnovější články