Autor: Radka Guzi

Z Ikey se stává v Rusku Idea, aneb jak Rusko reaguje na odchod firem

Začátek vojenské invaze Ruska na Ukrajinu také mezi jinými odstartoval bezprecedentní fenomén v podobě odchodu firem z Ruska. A Rusko na odchod firem reaguje velmi odvážně.

Začátek vojenské invaze Ruska na Ukrajinu také mezi jinými odstartoval bezprecedentní fenomén v podobě odchodu firem z Ruska. Masivní odchod nebo uzavření společností je jedinečnou událostí, kterou jsme ještě neměli možnost v naší ekonomické historii zažít. Ovšem od začátku invaze uplynulo již několik týdnů a objevuje se ruská „odveta“ na zmíněný odchod společností.

Počet firem, které odešly nebo ukončily svoji činnost, je opravdu vysoký. Například jen u švédských společností se to týká bezmála 500 firem. Mezi ty nejznámější patří například Ikea nebo HM. Obchodní firmy odešly z Ruska zejména z důvodu, že nebudou podporovat vojenskou invazi. U některých firem k „ruskému stopnutí“ došlo téměř ihned po 24. únoru 2022, jiné společnosti si dali tak říkajíc „na čas“ a ke svému odchodu z ruské půdy byly spíše donuceny spotřebiteli. Ať už motivace firem byla jakákoliv na jednom se všichni shodují, a to je ekonomický dopad pro Rusko.

Ekonomický dopad pro Rusko je velmi nepříjemný a přidává se k dalším ekonomickým sankcím a omezením, které Rusko obdrželo za svoje jednání. To, že obchodní společnost odejde a uzavře svoji činnost v Rusku, znamená nejen to, že lidé přijdou o práci, ale i to, že dané komodity a služby budou v Rusku nedostupné. Možná si říkáte, že dnešní svět je přesycen různými druhy zboží, ale zkuste si představit, že si najednou nemůžete pořídit oblečení, nábytek nebo prostě nemůžete zajít ani do restaurace. V dnešní době si už ani neuvědomujeme, co znamená takovýto „nedostatek.“

Rusko ovšem na danou situaci má také odpověď. Nejprve ruští politici pohrozili znárodněním společností, které se na protest stahují z ruské půdy, a poté se objevil další nový fenomén. Rusové si zkrátka udělají svoje vlastní kopie firem, které odešly. Rusové si začali dělat kopie ochranných známek, které také předložili ruskému patentovému úřadu.

Rusové tak například chtějí mít svoji vlastní Ikeu, a to pod názvem „Idea“. Název Idea předložili Rusové svému patentovému úřadu včetně přihlášky ochranné známky pro obchod s nábytkem Idea. Podobné tomu je také u společnosti McDonald's. Když americký řetězech občerstvení oznámil uzavření svých restaurací v Rusku, Rusové podali žádost na patentový úřad s novým názvem rychlého občerstvení „Strýček Vanja.“

Ovšem experti na právo duševního vlastnictví jsou přesvědčeni o tom, že to takto Rusko dělat nemůže. Právo duševního vlastnictví je též založeno na mezinárodních dohodách a toto jednání tak zakládá protiprávní jednání Ruska.

Situace obchodních firem, které jsou takovýmto kopírovacím jednání Ruska zasaženi, je opravdu velmi nelehká. Aktuálně to firmy poškozuje a samozřejmě ovlivňuje jejich schopnost podnikat na mezinárodním trhu. V otázce, co se bude dít, až vojenské tažení Ruska skončí je už situace problematičtější. Případný návrat firem na ruský trh je totiž v tomto případě s největší pravděpodobností víc než nejistý. Navíc případná soudní jednání poškozených firem by byla velkou zátěží pro firmy a pro jejich další vývoj. Přičemž možná obrana poškozených firem je téměř minimální.

Jedno je jisté, práva duševního vlastnictví jsou založena na zákonech, doložkách a mezinárodních dohodách. Jestliže Rusko od těchto dohod a zákonů ustoupí, je pro poškozené firmy de facto nemožné jít dál, jelikož by se oficiálně jednalo o to, že ruské soudy nerespektují zákony.

Zdroje:

svt.se

unsplash.com

Nejnovější články